Başkent Senatosu acil çağrı: Açıklayın

Başkent Senatosu acil çağrı: Açıklayın.14717
  • Giriş : 25.04.2009 / 18:22:00

Başkent Üniversitesi Senatosu, Rektör Prof.Dr.Mehmet Haberal’ın tutuklanma gerekçelerinin Üniversite ve kamuoyunu tatmin etmediğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Başkent Üniversitesi Senatosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Prof.Dr.Haberal hakkında önce tutuklu yargılama, 24 Nisan'da ise mahkemeye yapılan itiraz reddedilerek tutukluluğun devamına, “insanlık onurunu zedeleyen şüphelerle” karar verildiği belirtildi. Açıklamada, “Bir takım itirafların ciddiye alınması sonucu gerçekleştirilen tutuklama gerekçelerinin Prof.Dr.Sayın Mehmet Haberal'a, Üniversitemize ve vicdanı olan tüm vatandaşlarımıza derhal açıklanması gerekmektedir” denildi.

“Terör örgütü kurma şüphesi” telaffuzunun bile Başkent Üniversitesi camiasını derinden yaraladığı kaydedilen açıklamada, “Bekleyen hizmetlerin düzenlenmesi, aksayan ulusal ve uluslar arası toplantıların telafisi, kapılarda bekleyen hastaların tedavisi ve büyük ızdıraplarla geçen en verimli olunması gereken günlerin yerine konulması nasıl sağlanacaktır” diye soruldu.

Başkent Üniversitesi Senatosu, Haberal hakkında tutukluluğun devamı kararı çıktığı 24 Nisan tarihine vurgu yapılarak, “Ne garip bir rastlantıdır ki, 9 yıl evvel aynı gün, 24 Nisan 2000 tarihinde kendisine teklif edilen Cumhurbaşkanlığı adaylığını Basın ve Kamuoyuna yayımladığı bir duyuruyla reddederek adayın TBMM'nin çatısı altından çıkması gerektiğini savunan Prof.Dr. Sayın Mehmet Haberal, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik parlamenter rejiminin her zaman yılmaz savunucusu olduğunu göstermiştir” denildi.

Rektör Prof.Dr.Mehmet Haberal'ın 1993 yılında kurduğu Başkent Üniversitesi'nde, ulusal ve uluslar arası alanda bilim adamlığı ve vatanseverliğiyle Türkiye Cumhuriyeti'ni gururla temsil ettiği, haftada 7 gün 24 saat çalışma sloganıyla sağlığını hiçe sayarak ülkesine adadığı yaşamıyla herkese örnek oluşturduğu belirtilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Başkent Üniversitesi ve bağlı kuruluşlar, 10 binin üzerinde öğrencisi, 8 binin üzerinde çalışanıyla 16 yıl içinde ülkemizin gurur kaynağı kurumlarından biri olmuştur. Yurdun dört bir yanına yayılmış Başkent Üniversitesi hastaneleri ve sağlık kuruluşları ise, Sağlık Bakanlığı kuruluşlarından sonra, ülkemizin sağlık hizmeti veren en yaygın örgütüdür. Bu kuruluşlardan hiç biriProf.Dr.Sayın Mehmet Haberal'ın şahsi malı değil, yasa gereği Türk Ulusunun malıdır.”

Senato “Biz Başkent Üniversiteliler karşı karşıya bulunduğumuz bu zor koşullarda tüm kurumlarımızla her tür hizmeti tüm gücümüzle hiçbir aksaklık olmaksızın sürdüreceğiz. Bilinmelidir ki, Başkent Üniversitesi olarak yüreğimizdeki yarayı onurla taşıyarak, tüm hayatını ülkesine adamayı vazgeçilmez bir ilke olarak benimsemiş Prof.Dr.Sayın Mehmet Haberal'ın tüm hak ve hukuku, her türlü yasal platformda sonuna kadar savunulacaktır” açıklamasını yaptı.

ANKA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*