Başkente giden yolcu uçağı kaçırıldı!

Başkente giden yolcu uçağı kaçırıldı!.6071
  • Giriş : 26.08.2008 / 22:45:00

Bir yolcu uçağının başkente giderken kaçırıldığı bildirildi. İşte ayrıntılar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

El Cezire televizyonu, alt yazı ile verdiği haberle ilgili başka ayrıntı geçmedi.

Kaçırılan yolcu uçağının Libya'ya indirildi

Katar televizyonu El Cezire, özel bir yerel havayolu şirketine ait olan Boeing 737 tipi uçakta 87 yolcunun olduğunu belirtti. Sudanlı bir güvenlik yetkilisi ise, Darfur'un güneyindeki Nyala'dan kalkan ve başkent Hartum'a gitmekte olan uçağı, kalkıştan kısa bir süre sonra bıçaklı bir hava korsanının kaçırdığını, uçakta 100'den fazla kişi olduğunu söyledi.

Havayolu yetkilileri, uçağın merkezi Hartum'da bulunan özel bir havayolu şirketi olan Sunair'e ait olduğunu söyledi. Mısır yetkililerinin iniş izni vermemesi üzerine uçağın libya'ya yöneldiği belirtilirken, Sudan Sivil Havacılık Kurumu sözcüsü, "bir yolçu uçağı kaçırıldı ve Libya'da olduğu düşünülüyor" dedi. Sun Air şirketinin müdürü, uçağın yakıtı bitmek üzere olduğu için Libya'nın güneyindeki Kufra'ya indiğini söyledi. El Cezire, uçakla iletişimin kaçırıldıktan sonra kesildiğini kaydetti.

UÇAKTA ESKİ DARFUR GERİLLA GRUBUNUN ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİ VAR

Sudan'da kaçırılan yolcu uçağında, eski bir Darfur gerilla grubunun üst düzey yöneticilerinin de olduğu bildirildi. Sudan Kurtulaş Hareketi'nin Mina Minnawi grubunun sözcüsü Muhammed Beşir, "uçakta 3 üst düzey yetkilimiz ve başka üyelerimiz vardı. Uçağa bindiler ve birileri uçağı kaçırdı" dedi. Beşir 3 yetkilinin, eski gerilla lideri Minnawi'nin danışmanları olduğunu söyledi. Minna Minnawi, 2006'da imzalanan Darfur barış anlaşmasının mimarlarından biri idi. Minnawi, anlaşmayı imzalayan en etkili gerilla lideri iken, birçok gerilla lideri bu anlaşmaya karşı çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*