Başkentin asfaltını Almanlar düzeltecek

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “yol yapma konusunda yanlışlıkları olduğunu” belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gökçek, yaptığı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ”yol yapma konusunda yanlışlıkları olduğu” yönündeki tespitleri doğru bulduğunu söyledi.

Yakın zamana kadar, belediye ekiplerinin yaptığı asfalt çalışmalarında ”bazı sıkıntıların olduğunun net olarak ortaya çıktığını” ifade eden Gökçek, bu nedenle bir Alman kontrol firmasıyla anlaşma yaptıklarını bildirdi.Gökçek, firmayla yapılan çalışmalar sonucunda, Başkentin asfaltın 2-3 yıllık ömrünün 30 yıla kadar uzatılacağını kaydetti. Firmadan aynı zamanda asfaltın teknik dökümü konusunda da yararlanacaklarını anlatan Gökçek, artık Başkentte “asfalt dökümünün düzgün yapılacağını”, yollardaki eğim ve rögar sorunun çözüleceğini kaydetti.

KUĞULU KAVŞAĞI KASIM SONUNDA BİTECEK

Gökçek, alt-üst geçit yapımı ve yol genişletme çalışmaları nedeniyle kendisine yöneltilen eleştirilerle ilgili olarak, “Bazen şartlar değişiyor. Yapmayacağınız, çok sonra planladığınız bir işi şartlar değiştiği için yapmak zorunda kalıyorsunuz ve orada yaptığınız şeyi bozmuş oluyorsunuz” diye konuştu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Milli Kütüphane önüne yapılan alt geçitler nedeniyle trafiğin yoğunlaştığına işaret eden Gökçek, bu yüzden 10 yıl önce yaptıkları Eskişehir Yolu'nun, Balgat kavşağından itibaren genişletilmesi zorunluluğunun ortaya çıktığını söyledi.

Gökçek, diğer taraftan, Ankara'daki araç sayısının her geçen gün arttığını vurgulayarak, “Trafiğin bu kadar artacağı ve alt geçitlerin bu kadar yük getireceği pratikle anlaşılıyor” dedi.

Atatürk Bulvarına ağaç dikilmesinden sonra başlatılan Kuğulu kavşağındaki alt geçit inşaatı nedeniyle bu ağaçların sökülmek zorunda kaldığını anımsatan Gökçek, şunları kaydetti:

“Atatürk Bulvarına o ağaçlar dikilirken ben Ankara'da değildim. Çevre dairesi o ağaçları dikmiş, keşke dikmeseydi. Benim bulunmadığım bir sırada, 2 gün içinde dikmişler. 'Tamam güzel olmuş ama biz bunları istesek de istemesek de sökeceğiz' dedim. Çünkü biz oraya illaki alt ve üst geçitleri yapacaktık. Diğer alt geçit inşaatları nedeniyle Kuğulu Kavşağı bu döneme kaldı.”

Gökçek, önceki günkü yağışlar nedeniyle Akay kavşağındaki alt geçidi su basmasının nedenin ise Kuğulu kavşağına kadar olan kesimdeki inşaat çalışmalarından kaynaklandığını söyledi.

100 BİN YETİŞKİN AĞAÇ DAHA DİKİLECEK

Gökçek, geçen aylarda dikilen ithal ağaçlar dolayısıyla da eleştirildiğini dile getirerek, “Melih Gökçek olarak ağaç dikmesem suçluyum, diksem suçluyum. Ben ne yaparsam yapayım bazılarına kendimizi beğendirmemiz mümkün değil. Kendileriyle aynı fikri paylaşan arkadaşlarının belediyelerdeki başarısızlığını görüyorlar. Bana çatmayı açılım olarak görüyorlar “ dedi.

Gökçek, tüm eleştirilere rağmen gelecek yıl minimum 100 bin yetişkin ağaç dikeceklerini bildirdi.

SU SORUNU

Gökçek, Başkenti sular altında bırakan yağışlara rağmen barajlardaki su rezervinin hala yetersiz olduğunu bildirdi.
Ankaralıların günde 1 milyon 300 metreküp civarında su tükettiğini belirten Gökçek, barajlarda şu anda 260 milyon metreküp su kaldığını söyledi. Gökçek, “Su sorunun hala aşamadık. Yağışların hiçbir tesiri olmadı. Tüketim aynı şekilde devam ederse suyumuz 200 gün yeter” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious