Başkentte 1 Mayıs olaysız geçti!

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Başkentte '1 Mayıs Kutlamaları' Tandoğan Meydanı'nı dolduran binlerce sendika üyesi işçi ve sivil toplum örgütü kuruluşu üyelerince kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

1 Mayıs kutlamaları için Ankara'ya sabah erken saatlerinde gelen gruplar, pankart ve bayraklarla mitingin yapılacağı Tandoğan Meydanı'nda toplandı. CHP, İşçi Partisi, Emeğin Partisi ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri ve Türk-İş'e bağlı sendikalar, Talatpaşa Bulvarı'nda kortej oluşturarak, miting alanına doğru yürüyüşe geçerken, kortejde Türk Bayraklarının da yer aldığı görüldü. Buradaki korteje CHP il örgütü ile birilkte CHP Ankara Milletvekili Bayram Meral de katıldı. Demirtepe'de toplanan Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş Sendikası üyeleri, DİSK, KESK, TMMOB ve SHP'lilerden oluşan diğer bir gruplar ise Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'ndan miting alanına girdi. Meydanda toplanan gruplar sık sık 'İş, ekmek, özgürlük', 'Yaşasın 1 Mayıs', 'Yaşasın hakların kardeşliği', 'Direne direne kazanacağız', 'Savaşa hayır; yaşasın halkların kardeşliği' sloganlarını attı.

Badana fırçasına astığı terazisiyle meydana girmek isteyen Müslüm Çalı isimli bir işçi kortejden çıkarılarak, miting alanına alınmadı. Terazinin bir kefesine sıvacı şapkası, bir kefesine de asker şapkası yerleştiren Çalı, "Kanun önünde herkes eşit diyorlar, ama burada şapkaları

görüyorsunuz eşit değil. Paşamın şapkası benim sıvacı şapkamdan ağır geliyor" diyerek espri yaptı. Mitinge katılan tiyatro grubu ise canlandırdığı savaş karşıtı oyunlarla büyük ilgi topladı.

Tüm grupların kortejler halinde miting alanını doldurmasının ardından Tandoğan'daki mitinge başlandı. İstiklal Marşı okunmasının ardından ölen devrimci işçiler işçin saygı duruşunda bulunuldu. DİSK Başkanvekili Mahmut Seven'in Emek Platformu adına ortak basın bildirini okuduğu mitingde sık sık hükümetin sosyal politikaları, IMF ve Dünya Bankası ve ABD aleyhine sloganlar atıldı.

Mitingde sırasıyla Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, Hak-İş Başkanı Sami Uslu, KESK Başkanı Hakkı Tombul birer konuşma yaptı. Hak-İş Genel Başkanı Uslu, Terörle Mücadele Yasa Tarası'nı hatırlatarak, Türkiye'de demokratik hakların azaltılmaya çalışıldığını kaydetti. Herkesi demokrasiye daha fazla sahip çıkmaya davet eden Uslu, 1 Mayıs'ın da resmi tatil edilmesini istedi. KESK Başkanı Tombul ise hükümetin sosyal politikalarını eleştirerek, "Artık söz yetmiyor. Artık mücadele etmek gerikyor. Biz mücadeleye evet diyoruz" dedi.

Miting 1 Mayıs konseri ile devam ederken, gruplar olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious