Başkent'te doğalgaza tepki eylemi

Başkent'te doğalgaza tepki eylemi.13733
  • Giriş : 04.11.2008 / 14:36:00

İşçi Partisi (İP) ve Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri, doğalgaza yapılan zammı protesto ettiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kızılay'da öğle saatlerinde toplanan bir grup, ''Doğalgaza zam halka ihanettir'' yazılı pankart açarak, hükümet ve IMF aleyhine sloganlar attılar.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Halkın Kurtuluş Partisi Ankara İl Başkanı Sait Kıran, yapılan son artışla birlikte doğalgazın fiyatına 1 yıl içinde KDV dahil yüzde 82 oranında zam yapıldığını kaydetti.

Zamlarla birlikte halkın donmaya, hemen arkasından gelecek elektrik zammıyla karanlığa, bu zamları takip edecek diğer zamlarla birlikte de açlık ve yoksulluğa mahkum edilmek istendiğini savunan Kıran, ekonomik kriz nedeniyle yapıldığı iddia edilen zamlarla, faturanın halka ödetilmeye çalışıldığını öne sürdü.

Sakarya Caddesi'ndeki anıt önünde toplanan İşçi Partisi üyesi bir grup ise doğalgaz zammının geri alınması taleplerini döviz ve sloganlarla dile getirdi.

Grup adına açıklama yapan İP Ankara İl Başkanı Sefa Koçoğlu, ''BOTAŞ'ın iflastan kurtulmak ve açıklarını kapatmak amacıyla'' konutlarda kullanılan doğalgaz faturalarına zam yaptığını savundu.

Açlık sınırının 742 YTL, asgari ücretin 457 YTL olduğu Türkiye'de, çalışan ve emeklilerin yıllık ücretine yüzde 8 zam, doğalgaza yüzde 82,5, elektriğe yüzde 57, su ve ulaşıma da yeni zamlar yapıldığını belirten Koçoğlu, ''Ülkemizde milyonlarca insan, açlık sınırının altında bir yaşam sürmektedir. Halk, açlığı ya da soğuğu tercih etmeye zorlanmaktadır. Halkın almadığı hizmetin karşılığı ödettirilmektedir'' diye konuştu.

Eylemin ardından alanda, doğalgaz zammının geri çekilmesi için imza kampanyası başlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*