Başkentte hareketli gün

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Ecevit'in cenazesine 100 bin kişiyi bekleyen Emniyet, pankart yasağını Kocatepe Camii'nin avlusuyla sınırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Başbakan Bülent Ecevit için bugün düzenlenecek olan törenlere getirilen pankart ve slogan yasağı gevşetildi. Dün Emniyet'ye yapılan son değerlendirme toplantısında Kocatepe Camii avlusuna girişlerin 'kontrollü' olarak yapılması ve geçiş noktalarında katılımcıların aranması kararlaştırıldı. Pankartlar konusunda kalabalığın kontrol edilemeyeceği gerçeğinden yola çıkan yetkililer sadece Kocatepe Camii avlusunda hiçbir pankarta izin vermemeyi kararlaştırdı. Kortejlerdeyse sadece yasadışı pankartlara müdahale edilecek. 100 bin kişinin katılması beklenen törenlerde 10 bin polis memuru görev yapacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan'sa dün yaptığı basın toplantısında törende provokasyon yapılacağına dair duyum aldıklarını söyledi.
Ecevit öldüğü sırada Şili'de Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Konseyi toplantısında olan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Rahşan Ecevit'e gecikmeli taziye ziyaretinde bulundu. Baykal, Emniyet'in aksine cenaze töreninde provokosyondan endişe duymamak gerektiğini söyledi. Baykal, Ecevit'in en güzel şekilde uğurlanacağına inandığını, CHP'nin de üzerine düşeni yapacağını söyledi.

ABD heyeti geliyor

Cenazeye ABD heyet yolluyor. ABD Başkanı Bush'un talimatıyla hazırlanan heyetin başkanı Enerji Bakanı Yardımcısı Jeffrey Clark Sell.

Mavi gömlekli görevliler

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer törende provokasyon yapılacağına ilişkin duyumlar geldiğini ancak kendisinin bunun olmayacağına inandığını belirtti. Ecevit'e saygı için gelen herkesin bu olgunluğu göstereceğine inandığını dile getiren Sezer, "Provokasyonlara asla izin verilmeyecektir. DSP olarak 5 bin partiliyi törende görevlendirdik. Parti görevlilerinin hepsinde mavi gömlek bulunacaktır. Vatandaşlarımız şahit oldukları en küçük provokatif hareketi arkadaşlarımıza bildirebilir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious