Başkent'te kültür-sanat fırtınası

Başkent'te kültür-sanat fırtınası.10183
  • Giriş : 05.02.2009 / 14:27:00

Ankara Devlet Tiyatrosu bu hafta 17 oyun, Ankara Devlet Opera ve Balesi 6 eserle sahne alacak. ''Venedik'te Bir Gece'', 7 Şubat'ta Opera Sahnesi'nde prömiyer yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkent Ankara'yı, sanat etkinlikleriyle dolu yeni bir hafta bekliyor. Avusturyalı besteci Johann Strauss'un yıllar önce İstanbul sahnelerinde arka arkaya 38 kez sergilenen eserini Gürçil Çeliktaş sahneye koydu. Orkestrayı Sunay Muratov'un yöneteceği yapıtın dekoru Tayfun Cebi'nin, kostümleri Nursun Ünlü'nün imzasını taşıyor. Koreografisini Nursun Ünlü'nün gerçekleştirdiği yapıtın ışık düzenini Tahsin Çetin yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), yarın şef Raoul Grüneis'i konuk edecek. Soprano Perihan Nayır Artan, tenor Ünüşan Kuloğlu ve bas Tuncay Kurtoğlu'nun solist olduğu konserde, Richard Wagner'in ''Die Walküre'' eseri Türkiye'de ilk kez seslendirilecek.Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), yarın şef Klaus Weise yönetiminde keman sanatçısı Akiko Suwanai'yi ağırlayacak.

Hafta boyunca başkentteki kültür-sanat etkinlikleri şöyle:


Tiyatro


Büyük tiyatro: Ankara Devlet Tiyatrosu'nun yeni oyunlarından ''Genç Osman'', yarın ile 8 Şubatta izlenebilecek.

Turan Oflazoğlu'nun yazdığı, Şakir Gürzumar'ın yönettiği eserin dekor tasarımı Sertel Çetiner'e, kostüm tasarımı Gülümser Erigür'e, ışık düzeni Şükrü Kırımoğlu'na ait. Vladlen Alexandrov'un yönetlendiğini yaptığı ''Fırtına'', 10 Şubatta görülebilir.

Küçük tiyatro: Ahmet Kutsi Tecer'in yazdığı, Leyla Tecer'in yönetmenliğini yaptığı ''Köşebaşı'', yarın ile 7 ve 8 Şubatta sahne alacak. ''Pinti Hamit'' adlı oyun ise hafta boyunca sahnelenecek.

Şinasi Sahnesi: Lope de Vega'nın yazdığı, Adalet Cimcoz'un Türkçeye çevirdiği, Barış Erdenk'in yönetmenliğini yaptığı Van Devlet Tiyatrosu yapımı ''Çılgın Dünya'' yarın ile 7 ve 8 Şubatta Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. Metin düzenleme ve dekor tasarımı Barış Erdenk'e, giysi tasarımı Medine Yavuz'a, ışık tasarımı İlhan Orhan'a, koreografisi Sibel Erdenk'e, müziği Engin Bayrak ve şarkı sözleri Yunus Emre Gümüş'e ait olan oyunda, Hüseyin Baylan, Cem Zeynel Kılıç, Ebru Evren, Özlem Gür, Esat Tanrıverdi, Deniz Keyf, Edip Kamacı, Özgür Titiz, Nedim Salman ve Mustafa Çolak rol alıyor."Suçlu Yürekler'' adlı oyun ise 10-12 Şubat tarihleri arasında izleyici karşısına çıkacak.

Akün Sahnesi: Suat Derviş'in yazdığı, Gülriz Sururi'nin uyarlayıp yönettiği müzikal oyun ''Fosforlu Cevriye'', yarın ile 7 ve 8 Şubatta izleyiciyle olacak. Dekor ve kostümü Hakan Dündar'a, ışığı Yakup Çartık'a, özgün müziği Attila Özdemiroğlu'na ait olan oyunda, Ali Hakan Beşen, Dara Tan, Deniz Baytaş, Feray Darıcı, İclal Karaduman, Kader İlhan, Nermin Uğur, Nusret Çetinel, Uğur Çavuşoğlu, Zeynep Aytek Metin rol alıyor. ''Hüzzam'' adlı tek kişilik oyun, 10-12 Şubat tarihleri arasında perde açacak.

Altındağ Tiyatrosu: Hasan Erkek'in yazdığı, Vacide Öksüzcü'nün yönettiği ''Eşik'', yarın ile 7 ve 8 Şubatta sahnede olacak. ''Ayyar Hamza'' ise 10-12 Şubat tarihleri arasında izlenebilir.

Muhsin Ertuğrul Sahnesi:''Kırmızı Başlıklı Kız'' hafta boyunca sergilenecek.

Stüdyo sahne: Nikolay Vasiliyeviç Gogol'un dünyaca ünlü yapıtından Sylvie Luneau ve Roger Coggio'nun uyarladığı ''Bir Delinin Hatıra Defteri'', yarın ile 10 Şubatta izleyiciyle buluşuyor.

İrfan Şahinbaş Atölye sahnesi: "Kanlı Nigar'', 7, 11 ve 12 Şubatta görülebilir.

Oda tiyatrosu: ''Hüzzam'', yarın ile 7 Şubatta sahne alacak. ''Gözlerin Ardındaki Çocuk'', 10-12 Şubat tarihleri arasında sahnelenecek.

Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi:''Galilei'nin Yaşamı'', 11 ve 12 Şubatta seyirciyle buluşacak.


İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ''Sokrates'in Son Gecesi'', yarın ile 7 Şubatta Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. Stefan Tsanev'in yazdığı, İsmail Bekir Ağlagül'ün Türkçeye çevirdiği, Metin Belgin'in yönettiği oyunun, dekor tasarımı Ali Cem Köroğlu, giysi tasarımı Serpil Tezcan, ışık tasarımı Yüksel Aymaz tarafından hazırlandı. Oyunda, Melek Baykal, Mustafa Uğurlu ve Mehmet Ali Kaptanlar rol alıyor.Opera-Bale

Opera Sahnesi: Venedik gecelerinde çapkın bir dükün maceralarını ve o dönemin çalkantılarını eğlenceli bir dille anlatan ''Venedik'te Bir Gece'', 7 Şubatta prömiyer yapacak. Avusturyalı besteci Johann Strauss'un yıllar önce İstanbul sahnelerinde arka arkaya 38 kez sergilenen eserini Gürçil Çeliktaş sahneye koydu. Orkestrayı Sunay Muratov'un yöneteceği yapıtın dekoru Tayfun Cebi'nin, kostümleri Nursun Ünlü'nün imzasını taşıyor. Koreografisini Nursun Ünlü'nün gerçekleştirdiği yapıtın ışık düzenini Tahsin Çetin yaptı. Operette, Urbino Dükü'nü Erdal Şen, Arda Doğan ve Barış Yanç dönüşümlü olarak canlandırırken ''Caramello''
rolünde Murat Karahan ile Oğuz Sırmalı, ''Delacque'' rolünde ise Levent Akev ile Serhat Konukman seyirci karşısına çıkacak. Eserde, Ayşe Özkan, Dolunay Dilek, Volkan Şen, Umut Kosman, Serkan Kocadere, İnanç Makinel, Hülya Kazan, Tuğba Mankal, Selva Erdener, Seda Aracı, Candan Üstün, Sezin Kirişci, Bilge Yılmaz, Fatih Özkaya ile Eray Kocatürk de rol alıyor.
''Cosi Fan Tutte'' adlı eser, son temsilini 9 Şubatta yapacak. Puccini'nin ''Manon Lescaut'' operası 11 Şubatta sahnelenecek. ''Anna Karenina'' da 12 Şubatta izlenebilecek.

Operet Sahnesi: ''Kırmızı Ev'' adlı eser 8 Şubatta, Murat Göksu'nun sahneye koyduğu ''Öylesine Bir Dinleti'' 10 Şubatta sanatseverlerle birlikte olacak.Konser

CSO Konser Salonu: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), yarın şef Raoul Grüneis'i konuk edecek. Soprano Perihan Nayır Artan, tenor Ünüşan Kuloğlu ve bas Tuncay Kurtoğlu'nun solist olacağı konserde, Richard Wagner'in ''Die Walküre'' eseri Türkiye'de ilk kez seslendirilecek.

BSO Konser Salonu: Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), yarın şef Klaus Weise yönetiminde keman sanatçısı Akiko Suwanai'yi ağırlayacak. Konserde Haydn'ın ''Senfoni No.103'' ve ''Davul Vuruşlu'' ile Brahms'ın ''Keman Konçertosu'' ve Stravinski'nin ''Ateş Kuşu Süiti'' parçaları yorumlanacak.Sergi

Anadolu Ajansı Sanat Galerisi: Galeri, Burcu Güvensoy'un sergisini ağırlıyor. Yaklaşık 5 yaşından bu yana sanatla uğraşan Güvensoy'un bu ikinci kişisel sergisinde, insanın kendisine yabancılaşmasını işleyen yapıtlar yer alıyor. Yapıtlarda kadın figürleri ağırlık taşıyor.
Güvensoy'un sergisi, 14 şubata kadar açık kalacak.

Arda Sanat Galerisi: Mahir Güven'in resim sergisi, 22 Şubata kadar gezilebilir.

Armoni Sanat Galerisi: Ressam Orhan Taylan'ın yapıtları, 15 Şubata kadar sergilenecek.

Galeri Nev: Murat Morova'nın ''Kaydedilmiş Manzaralar'' adlı sergisi, 11 Şubata kadar açık kalacak.

Galeri Soyut: Seydi Murat Koç'un ''Sıçrama'' adlı sergisi, 25 Şubata kadar gezilebilir.

Kalkınma Bankası Sanat Galerisi: Ferda Koçaş'ın resim sergisi, 13 Şubata kadar görülebilir. 1964 yılında Konya'da doğan sanatçı, Konya Selçuk Üniversitesi'nden mezun oldu. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğinden emekli olan Koçaş, resim çalışmalarına Rize'de başladı ve ilk kişisel sergisini Kültür Bakanlığı Trabzon Galerisi'nde açtı. Sanatçı, resimlerinde suluboya, suluboya-guaj tekniklerini kullanıyor.

Vakıfbank Atakule Sanat Galerisi: 1. Salon'da Halil Akkurt, Kemal Çelik ve Sibel Ahi Devecioğlu'nun karma resim sergisi 15 Şubata kadar ilgilenenleri bekliyor. Galerinin ikinci salonunda Mehmet Turgut'un fotoğraf sergisi yer alıyor.

Ziraat Bankası Kültür Merkezi Sanat Galerisi: Yasemin Coşkun'un resim sergisi 13 Şubata kadar gezilebilecek.

Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi: Ayşe Sibel Kedik'in heykel sergisi, 20 Şubata kadar görülebilecek.

Başkent sinemalarında bu hafta üç yeni film gösterime girecek. Brad Pitt ve Cate Blanchett'i bir araya getiren ''Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi-The Curious Case Of Benjamin Button'' sinemalara geliyor. Yönetmen David Fincher'in filminde, Tilda Swinton, Elias Koteas, Phyllis Somerville ve Jared Harris da rol alıyor. Film, seksenli yaşlarında doğup, gitgide gençleşen bir adamın hayatını konu alıyor.

''Gerçek Masallar-Bedtime Stories'' vizyona girecek. Adam Shankman'ın yönetmenliği üstlendiği filmde, Adam Sandler, Keri Russell, Richard Griffiths ve Guy Pearce performanslarını sergiliyor. Senaryosu Tim Herlihy ve Matt Lopez'e ait film, komedi ve fantastik unsurlar taşıyor. Filmde, yeğenlerine uyku öncesi anlattığı masalların beklenmedik şekilde gerçekleşmeye başlaması üzerine, kendini maceraların ortasında bulan bir emlakçının eğlenceli öyküsü anlatılıyor. ''Şüphe-Doubt'' haftanın diğer yeni filmi... Yönetmen John Patrick Shanley'in filminde, Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams ve Viola Davis baş rolleri paylaşıyor. Film, bir kilisedeki yöneticiler arasındaki mücadeleyi ele alıyor.

Başkentte hafta boyunca sinemalarda izleyiciyle buluşacak filmler şöyle:

Armada: ''Gerçek Masallar'', ''Şüphe'', ''Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi'', ''Zafer ve Gurur'', ''Sahtekar'', ''Kirpi'', ''Prenses Lisi ve Karadamı Yeti'', ''Bay Evet'', ''Operasyon Valkyrie'', ''Kadri'nin Götürdüğü Yere Git'', ''Mürekkep Yürek'', ''Despero'', ''Doğmamış'', ''Güz Sancısı'', ''Çılgın Dostlar-2'', ''Güz Sancısı''.

Metropol: ''Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi'', ''Zafer ve Gurur'', ''Sahtekar'', ''Kirpi'', ''Operasyon Valkyrie'', ''Issız Adam'', ''Güz Sancısı'', ''Despero''.

Megapol: ''Gerçek Masallar'', ''Prenses Lisi ve Karadamı Yeti'', ''Mürekkep Yürek'', ''Kadri'nin Götürdüğü Yere Git'', ''Bay Evet''.

Optimum: ''Kirpi'', ''Operasyon Valkyrie'', ''Güz Sancısı'', ''Kadri'nin Götürdüğü Yere Git'', ''Mürekkep Yürek'', ''Ayakta Kal'', ''Issız Adam'', ''Alacakaranlık'', ''Vali'', ''Despero''.

Minasera: ''Kirpi'', ''Alacakaranlık'', ''Kadri'nin Götürdüğü Yere Git'', ''Vali'', ''Sonbahar'', ''Ayakta Kal''.

Bahçeli Büyülü Fener: ''Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi'', ''Zafer ve Gurur'', ''Sahtekar'', ''Operasyon Valkyrie'', ''Ayakta Kal'', ''Güz Sancısı'', ''Bay Evet'', ''Alacakaranlık''.

Kızılay Büyülü Fener: ''Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi'', ''Şüphe'', ''Zafer ve Gurur'', ''Sahtekar'', ''Kirpi'', ''Operasyon Valkyrie'', ''Prenses Lisi ve Karadamı Yeti'', ''Frost Nixon'', ''Güz Sancısı'', ''Bay Evet'', ''Mürekkep Yürek'', ''Ayakta Kal''.

Kızılırmak: ''Sihirli Orman'', ''Sonbahar'', ''Güz Sancısı'', ''Vali'', ''Fırtına'', ''Sonbahar'' ve ''Barselona Barsenola''.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*