Başkentte 'su' kavgası

Başkentte 'su' kavgası.9805
  • Giriş : 01.10.2008 / 14:22:00
  • Güncelleme : 01.10.2008 / 14:27:42

Ankara Elmadağ'da susuzluk yüzünden halk birbiriyle kavga etmeye başladı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara'nın Elmadağ İlçesi'ne 9 kilometre uzaklıkta içme suyu sıkıntısı çeken 220 haneli ve bin 1200 nüfuslu Kayadibi Mahallesi sakinleri mahkemenin ortak kullanım için karar verdiği kaynak suyunu AKP İlçe Başkanı Nuri Yurdakul'un dayısının oğlu Mehmet Yalçın'ın kiralayıp, kendi ailelerinin bağ ve bahçelerini sulamalarına büyük tepki gösteriyor.

Mağdur olduklarını belirten mahalle sakinleri, “Biz içme suyu sıkıntısı çekip, bidonlarla evlerimize su çekerken, bu insanlar İl Özel İdare'den kiraladıkları kaynak suyunu istedikleri gibi kullanıyorlar” diyerek tekilerini dile getirdi.

Kayadibi Mahallesi'nde yaşayan Ahmet Yıldırım, Ali Er, Ömer Yılmaz ve Ali Osman Pekcan, 1983 yılında kendi imkanları ile Karaboğa Mevkii'nden çıkardıkları kaynak suyunu bağ ve bahçelerinde kullanmaya başladı. 2006'nın Nisan ayında aynı mahallede oturan Dede Yurdakul, Satılmış Yalçın ve Ali Aktürk'ün akan bu kaynak suyunu 300 metre ilerisinden kesip, kendilerine ait evlerde ve sulama amaçlı bahçelerine akıtmaya başladı.

Kendi imkalanları ile ortak kullanım için çıkardıkları kaynak suyunun kesilmesine kızan Ahmet Yıldırım, Ali Er, Ömer Yılmaz ve Ali Osman Pekcan ise 2006 yılında durumu Elmadağ Kaymakamlığı'na bildirip, sularını kesen şahıslardan şikayetçi olurlarken, aynı zamanda Elmadağ Sulh Hukuk Mahkemesi'ne de dava açtı. Elmadağ Kaymakamlığı aynı yıl içinde kaynak suyunun tüm mahallelinin ortak kullanımı için karar aldı. Bu arada Elmadağ Belediyesi de yaptığı çalışmalar sonucu davalı kaynak suynu köy şebeke suyuna aktardı.

Sorun haline gelen ve mahkemesi devam eden bu kaynak su için 23 Ocak 2008 tarihinde AKP Elmadağ İlçe Başkanı Nuri Yurdakul'un dayısının oğlu Mehmet Yalçın'ın Ankara İl Özel İdaresi ile sözleşme imzaladığı belirtildi. Yalçın'ın, 3 yıllığına kiraladığı suyu satmayacağı ve tarımsal alanda kullanılacağını belirtmesine rağmen sözleşmeye uymadığı öne sürüldü.

Mahalle sakinleri kiralanan kaynak suyunu kullanamadıklarını ileri sürerken tepkilerini dile getirdi. Mahalle halkı adına sıkıntılarını anlatan 59 yaşındaki Ahmet Yıldırım ile mahkeme heyetine bilirkişilik yapan 61 yaşındaki Satılmış Demir, geçen Nisan ayında mahkeme tarafından bu kaynak suyunun Kayadibi Mahallesi halkının ortak kullanımı için karar vermesine rağmen, kiralayan kişinin bu karara uymadığınısavundu. Mahalle halkı olarak su sıkıntısı çektiklerini belirten Yıldırım ve Demir, şu görüşleri savundu:

“AKP Elmadağ İlçe Başkanı Nuri Yurdakul'un babası Dede Yurdakul ile yakınları, bu kaynak suyunu zilliyetleri altında tutup, içme suyu olarak bağ ve bahçelerinde rahatça kullanmaya devam etmektedir. 1200 nüfuslu Kayadibi Mahallesi sakinleri olarak içme suyu sıkıntısı çekip, bidon bidon çeşmelerden evlerimize su taşırken ve susuzlık nedeniyle ağaçlarımız da kururken, mahkeme kararı olmasına rağmen kendilerini imtiyazlı olarak gören bu insanlar, mahallemizin ortak kullanımı için karar verilen suyu halen istedikleri gibi kullanmaya devam ediyorlar. Bu konuyu yetkilere bildirmemize rağmen bir çözüm bulamadık, çaresiz kaldık. Büyüklerimizden çözüm bekliyoruz. Bu su önümüzdeki günlerde bir kargaşa yaratacak diye endişe ediyoruz.”

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*