Başkentte toplu taşıma zammına itiraz

Başkentte toplu taşıma zammına itiraz.11010
  • Giriş : 17.10.2008 / 12:58:00

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, başkentte toplu taşıma ücretlerine yapılan zammın iptali için önümüzdeki hafta dava açacaklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çetin, Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'nda düzenlediği basın toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediyesince toplu taşıma ücretlerine yapılan zammın, en temel kamusal hizmet olan toplu taşıma kullanma hakkını bir lüks haline getirdiğini savundu.

Toplu taşıma ücretlerine bir yılda yüzde 41.6 oranında zam yapıldığını belirten Çetin, 15 yılda tam biletin 350, öğrenci biletinin de 400 kat arttığını söyledi. Diğer büyük kentlerdeki toplu taşıma ücretleriyle karşılaştırıldığında Ankara'nın en pahallı kent haline geldiğini iddia eden Çetin, şöyle konuştu:

''Ankara, yeni zamlarla İstanbul'a göre yüzde 23, İzmir'e göre yüzde 19 daha pahallı duruma gelmiştir. Zam kararının, Ankara Minibüsçüler Odası ile Özel Halk Otobüsçüleri Odası'nın talepleri üzerine alındığı belirtilmektedir. Bu nasıl bir belediye yönetimidir ki 4 milyon Ankaralının ulaşım hakkını, taşımacı esnafının çıkarlarına teslim etmektedir. Bir yandan yoksul kesime 'sadaka' kolileri dağıtılırken bir yandan toplu taşıma hizmetleri, o kesimin sokağa çıkmasını engelleyecek düzeyde pahallı ve erişilemez duruma getirilmektedir.''
Belediye Haber Bülteni'nde, doğalgazlı otobüslerin yakıt maliyetini üçte iki oranında azalttığı yönünde haberler yer aldığına dikkati çeken Çetin, buna rağmen toplu taşıma ücretlerine zam yapıldığını söyledi.

Zammın, ''haksız, keyfi ve fahiş'' olduğunu savunan Çetin, önümüzdeki hafta içinde ulaşım zammının iptali için dava açacaklarını kaydetti.

-''TÜKETİCİ ETKİLİ TEPKİ GÖSTERMELİ''-

Şehir Planlamacıları Odası Ankara Şube Başkanı Erkan Kurttaş ise tüm dünyada petrol fiyatları düşerken Ankara'da toplu taşıma ücretlerinin 1 dolara yükseldiğini söyledi.

Zammın, Ankara Büyükşehir Belediyesinin 15 yıldır uyguladığı yerel yönetim anlayışını gözler önüne serdiğini ifade eden Kurttaş, ''Bu anlayış sadaka ekonomisini oluşturmaktır. Halkımızı bu oyunu bozmaya çağırıyoruz'' dedi.

TÜDEF Genel Başkanı Çetin, bir gazetecinin ''Doğalgaza, 1 Kasım itibariyle yüzde 15 zam yapılacağı söyleniyor, bu konuda ne düşünüyorsunuz'' sorusunu, ''Yüzde 15 zam, otomatik zammın, sonucudur. Bu iktidarın, kimin iktidarı olduğunun göstergesidir. Önemli olan halkın tüketicinin sokağa inmesi ve etkili tepki göstermesi'' diye yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*