Baskı yapmayın!

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

2006-2007 eğitim öğretim yılı 18 Eylül Pazartesi günü başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzmanlar, "Çocukların gayeli, enerjik ve hayata sıcak bakan bir fert yapmak için; onlara ders yönünden fazla baskı yapmayın, bunun yerine dersin öneminden bahsedin oyun oynamak istiyorlarsa onlara gerektiği kadar izin vermeyin. Onun hoşlandığı ve yeteneği olduğu mesleğe yönlendirin." uyarısında bulunuyor.

EMİR VERİRKEN KURU TEHDİT SAVURMAYIN

Sosyal Hizmet Uzmanı Ahmet Köse, çocukların sağlıklı bir şekilde ders çalışmaları için anne-babalara ’Onları babaları ile korkutmayın, babasından ve annesinden her olumlu hareketinde destek göreceğini anlatın onların sevinçlerini paylaşın acılarına ortak olun, size bir şey sorduklarında ilgiyle cevap verin.’ tavsiyesinde bulunuyor.

Ahmet Köse; "ıÜüÇocukların size saygı göstermesi ve iltifat etmesi için; çocukların kusurlarını, suçlarını alay ve hakaretle karşılamayın, her şeylerini tenkit etmeyin zira tenkit edilen çocuk çekingen olur. Çocuklarınızın sözünüzü dinlemeleri için; emir verirken yerine getirip getirmediklerine bakın onlardan yerine getirebilecekleri şeyler isteyin, kuru tehdit savurmayın.ıÜü Unutmayın ki çocuğunuzla sağlam bir ilişkinin temeli ’sevgi’dir. Ancak sevgiyle, çocuğunuzdaki potansiyeli tam olarak ortaya koymasını, çocuğunuzdaki davranışların tam olarak anlayabilmenizi, yaramazlıklarına-hırçınlıklarına karşı tutumunuz yolunu çizmenizi, sevgisizlik-güvensizlik-başarısızlık nedenlerini belirlemenizi sağlayabilirsiniz." dedi.

"Sevgi, sizin ve çocuğunuzun hangi noktalarda olduğunu, disiplin dahil her alanda ne yapmanız gerektiğine işaret eden göstergeler oluşturacaktır." diyen Köse, "Eğer sevgi olmasaydı; annelik ve babalık insanı çaresizliğe sürükleyecek bir yük haline gelirdi. Çocuğunuzu sevgiden ve sevgi göstergelerinizden mahrum bırakmayın. Her ortamda ve her fırsatta sevginizin-desteğinizin varlığını hissettirin. Bu sayede gerekli sabrı ve çaresizlikten doğan rahatsızlıklarınızın çıkışlarında bulabilirsiniz." diye konuştu.

Sosyal Hizmet Uzmanı Köse, özellikle okul çağındaki çocukların, ders çalışması için anne-babalar tarafnıdan yapılan baskıların yersiz olduğunu, ders çalışmanın öneminin anlatılmasının daha yararlı olacağını söyledi.

Köse, baskıların çocuklarda geri tepebileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious