Başkonsolos Zeynelov çarpıcı açıklamalar

  • Giriş : 20.01.2006 / 00:00:00

Sovyetler Sosyalist Cumhuriyetler Birliği askerlerinin 20 Ocak 1990 tarihinde Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye girerek onlarca kişiyi katletmesinin 16'ncı yıldönümü nedeniyle Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu'nda bir tören düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Törene; Azerbaycan Kars Başkonsolosu Hasan Zeynelov Sultonov, yardımcıları Emme Haydarova ve Nuri Guliyev ile Kafkas Üniversitesi'nde görevli Azerbaycanlı öğretim görevlileri katıldı.
Azerbaycan Başkonsolosu Hasan Zeynelov törende yaptığı konuşmasında, 20 Ocak faciasının Azerbaycan halkına ve insanlığa karşı yapılmış dehşet verici bir cinayet olduğunu söyledi. Eski Sovyet Devleti'nin savaş makinesinin o gün Azerbaycan halkına yönelik terör eyleminin insanlığa karşı işlenmiş en ağır cinayetlerden biri olduğunu vurgulayan Zeynelov konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu hadise insanlık tarihinde siyah bir sayfa olarak kalacaktır. İstiklali, ülkesinin toprak bütünlüğü uğruna mücadeleye kalkmış sivil ahalinin cezalandırılması, kitlesel terör neticesinde yüzlerce suçsuz insanın katledilmesi ve yaralanması totaliter Sovyet rejiminin düşüşü arifesinde onun cinayetkar mahiyetini tüm dünyaya bir kere daha gösterdi."
Törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Zeynelov, "Bugün Ermenistan o iğrenç siyasetinden yine de el çekmiyor. Azerbaycan'a yaptıklarını Türkiye'ye de yapıyor. Bugün bile Türkiye'den toprak iddiasında bulunuyor. Kars, Ardahan, Iğdır ve Güneydoğu Bölgesi'nin bir çok ilini kendi toprakları sayıyor. Ermenilerin bugünkü arşivlerine de girseniz aynı taleplerinde bugünde bulunduklarını görürsünüz. Türk Milleti'ni dünyaya vahşi millet olarak göstermek maksadını güdüyorlar. Dünyanın lobilerinin destek verdiği çirkin paraları vasıtasıyla birçok ülkenin parlemantolarında da bu soykırımı kabul ettirdiler. Eğer dünyada Türk Birliği olmazsa, bizim milli birliğimiz olmazsa aynı çekici bir noktaya vurmazlarsa şimdiye kadar adım adım ilerlettikleri tecavüzkar siyasetlerini yerine getirmeyi hedefleyeceklerdir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious