Başkonsolosluk'taki saldırganları trafik polisi öldürdü

Başkonsolosluk'taki saldırganları trafik polisi öldürdü.21879
  • Giriş : 10.07.2008 / 03:04:00
  • Güncelleme : 10.07.2008 / 00:03:40

Teröristlerin 3'ünü çatışma esnasında olay yerinde bulunan trafik çekicisinde görevli bir polis öldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saldırıda ilk ateş sonucunda 1 polis memurunun şehit edilmesinin ardından kontrol noktasında görevli diğer polislerle saldırganlar arasında çıkan çatışmada, 3 silahlı kişiyi olay yeri yakınında bulunan trafik çekicisinde görevli bir trafik polisinin öldürdüğü öğrenildi.

Sarıyer'de ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu yakınında polise yönelik düzenlenen silahlı saldırı ve çıkan çatışmada 3 polis memuru şehit oldu, biri polis memuru 2 kişi de yaralandı. Saldırıyı gerçekleştirenlerden 3'ü ölü olarak ele geçirildi.

İstinye'de Kalpakçılar Sokak'taki Başkonsolosluk binasının alt kısmındaki girişine gelen ve içinde 4 kişi olduğu belirtilen otomobilden inen 3 kişi, buradaki polis noktasında nöbet tutan Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru Nedim Çalık'a silahlı saldırı düzenledi.

Bu sırada yakında bulunan aynı ilçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan trafik polisleri Mehmet Önder Saçmalıoğlu ve Erdal Öztaş ile Osman Dağlı, saldırganlara ateşle karşılık verdi. Çıkan çatışma ve sonrasında polis memurları Saçmalıoğlu, Çalık ve Öztaş şehit oldu.

Üç saldırganın ölü ele geçirildiği olayda, bir başka saldırgan ise çalıntı olduğu belirlenen bir otomobille kaçtı.

Çatışmada yaralanan polis memuru Dağlı ile olay yeri yakınında bulunan bir otomobil çekicisinin sürücüsü olduğu belirtilen Ferit Özcan ise ambulansla bölgedeki en yakın hastane olan İstinye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavileri süren yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

Saldırıda şehit olan polislerin yaralanıp yere düşmelerine rağmen çatışmaya devam ettikleri belirtildi.

Silahlı saldırı ve çatışma sonrası Terörle Mücadele, Asayiş, Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlükleri ile ilçe emniyet müdürlüğüne bağlı çok sayıda polis ekibi bölgeye sevk edildi.

Olay yerini güvenlik çemberine alan ekipler saldırganların yakalanması ve olayın aydınlatılması için gerekli olan delilleri elde etmek için araştırma başlattı.

İÇİŞLERİ BAKANI BEŞİR ATALAY OLAY YERİNDE

Olayın ardından İstinye'deki ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğuna gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, saldırıyı henüz üstlenen olmadığını belirterek, ''Ama detayıyla bütün ihtimaller göz önüne alınarak değerlendiriliyor'' dedi.

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ile incelemelerde bulunan Atalay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''Geçmiş olsun. Hepimizin başı sağ olsun'' diye konuştu.

Atalay, konsolosluk yakınında çok üzücü bir olay yaşandığını, 3 polisin şehit olduğunu anımsatarak, ''Bunların acısı bizim için büyük. Birisi daha mesleğine yeni başlamış, yeni mezun olmuş genç arkadaşlarımız... Onlar için üzüntümü ifade etmek istiyorum'' dedi.

Şehit polislere rahmet, ailelerine de başsağlığı dilediğinde bulunan Beşir Atalay, sözlerine şöyle devam etti:

''Olay taze. Her boyutuyla araştırılıyor. Bütün arkadaşlarımız, valimiz başta olmak üzere emniyetimiz buradalar. Bütün boyutları araştırmadan erken açıklama yapmamak gerekiyor. Bilgiler var, ama onları şimdi değerlendireceğiz. Emniyet Müdürlüğümüze gideceğiz ve olayın geniş bir değerlendirmesini yapacağız. Sanıyorum çok gecikmeden de sizlere ve kamuoyuna olayın bütün boyutlarıyla ilgili daha geniş bir açıklama yapılır. Şu anda bunun ötesinde söyleyeceğim pek fazla bir şey yok. Olay en ince ayrıntısına kadar bütün boyutlarıyla değerlendiriliyor. Biliyorsunuz, ortada arabayla ilgili bir konu var. O boyutu, öldürülen teröristlerin kimlikleriyle ilgili ve çevresiyle tespitler ve değerlendirmeler, araştırmalar söz konusu. Bunların hepsi toparlandıktan sonra bir açıklama yapılacak.''

İçişleri Bakanı Atalay, bir soru üzerine, saldırıda tek bir aracın söz konusu olduğunu ve onunla ilgili tespitlerin yapıldığını belirterek, ''Plakası biliniyor'' dedi.

Olayı üstlenen bir örgüt olup olmadığına yönelik bir soruyu da Atalay, ''Üstlenen yok şu anda ama detayıyla bütün ihtimaller göz önünde alınarak değerlendiriliyor'' yanıtını verdi.

Olayda kaç teröristin olduğu şeklindeki soru üzerine Atalay, ''3 tanesi burada. Arabada 1 kişi olduğu yönünde görgü tanıklarının ifadesi var. Kesinliğe ulaşılmış değil. Hatta onun da yaralı olma ihtimali var'' diye konuştu.
Daha fazla bilginin çalışmayı etkileyebileceğini belirten Atalay, daha sonra olay yerinden ayrıldı.

YETKİLİLER OLAY YERİNDE

İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ve Başsavcı vekili Turan Çolakkadı çatışmanın ardından olay yerine gelerek incelemelerde bulundular.

Vali Güler, yaptığı açıklamada, olayın başkonsolosluğun ''vize kapısı'' olarak da bilinen ana giriş kapısında ve koruma görevlilerinin bulunduğu mahalde yaşandığını belirterek, araçla geldiklerinden şüphelenilen 3 saldırganın doğrudan kulübeye yöneldiklerini söyledi.

Buradaki trafik ekibinin de olayı görünce müdahalede bulunduğunu anlatan Güler, şunları söyledi:

''Bu sırada çıkan çatışmada, maalesef 3 polis memurumuzu şehit verdik. Bir polis memurumuz ile bir trafik vakfı görevlisi hafif yaralı olarak İstinye Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındılar.

Bir polis memurumuz olay yerinde şehit oldu. İki polis memurumuz da maalesef çok ağır yaralı olarak İstinye Devlet Hastanesi'ne intikal etti'' dedi.

SAVCILAR OLAY YERİNDE

Güler, saldırıyı gerçekleştiren 3 kişinin de olay yerinde ölü ele geçirildiğini belirterek, şunları söyledi:

''Şu anda kimlik tespitleriyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Olay yerinde tabancalar ve pompalı tüfekler var. Olayla ilgili araştırmaya geçildi. Şu anda İstanbul terörle ilgili suçlardan sorumlu Başsavcı Vekilimiz Turan Çolakkadı, iki savcıyla olaya vaziyet ettiler. Her boyutuyla araştırıyoruz. Bir şüpheli araçtan bahsediliyor. Bununla ilgili araştırmalarımız devam ediyor.

Teröristlerin kimlikleri, hangi örgüte mensup oldukları, amacı gibi bütün sorularınıza şu anda cevap vermeyeceğim. Çünkü olayla ilgili tespitler yapılıyor. Şehit polislerimiz için çok büyük bir acımız var. Allah'tan rahmet diliyorum. Türk milletinin başı sağ olsun. Polisimiz bunlarla ilgili her türlü tespiti yapacaktır ve bu olayın bütün yönlerini aydınlatacaktır.''

Olay sırasında ABD'li koruma görevlilerinin de müdahalede bulunup bulunmadığına yönelik soruya karşılık Güler, ''Konsolosluk koruma kulübesinde bir polis memuru görevli. Özel güvenlikler binanın üst bölümünde. Koruma kulübesinden geçenler asansörle üst kata alınıyorlar'' yanıtını verdi.

BAŞSAVCI ENGİN

Başsavcı Aykut Cengiz Engin ise yaptığı açıklamada, sabah 10.30 civarında bir aracın 4 kişi ile olay mahalline geldiğini ve 3'ünün araçtan inerek ABD İstanbul Başkonsolosluğu önünde nöbet tutan polis memuruna yönelik silahlı saldırıya başladığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Olay mahallindeki ilk tespitlere göre tabanca ve pompalı tüfek kullanıldığı, saldırganların 25-30 yaşları civarında olduğu belirlenmiştir. Saldırganların kesin ve açık hüviyetleri henüz tam isabetli olarak tespit edilememiştir. Açık hüviyetlerinin tespitine çalışılmaktadır. Bu tespitten sonra da bu konuda açıklama yapılacaktır.

Arkadaşların ilk tespitlerine göre; olayın oluş şekli, mahiyeti ve saldırı niteliği terörist bir eylem olduğunu göstermektedir. Bizim de tespitlerimiz ilk aşamada bu noktadadır.''

Başsavcı Engin, Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 250. maddesindeki terör suçlarına bakmakla yetkili olan savcıların olay mahalline gelerek inceleme ve tespitlere başladığını da bildirdi.

Bu arada, silahlı saldırı sonrası, Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca olayın bir terörist saldırı olup olmadığını belirlenmesi için inceleme başlatıldı.

GÖRGÜ TANIKLARI OLAYI ANLATTI

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan görgü tanıklarından Hüseyin Tüzemen, saldırı sırasında başkonsolosluk karşısında oturduğunu belirterek, ''Kafede oturuyordum. Birden silah sesleri geldi, yere yattım. Nereden ateş edildiğini görmedim. Korkudan buzdolabının içine girmişim'' dedi.

Enis Yılmaz ise görüşme yapmak için başkonsolosluğa gittiğini ifade ederek, şunları anlattı:

''Başkonsoloslukta saat 11.00'de görüşmem vardı. Bir araç ileri geri hareket etti. Sonra silah sesleri duyuldu. Araçtaki 3 kişinin yere düştüğünü gördüm. Polislerden de yerde yatanlar vardı. Daha sonra saldırganlardan biri, içinde bulunduğu araçla olay yerinden uzaklaştı.''

KAÇAN ARAÇ ARANIYOR

Olay yerinde detaylı incelemeler yapan polis, saldırının ardından kaçan ve çalıntı olduğu belirtilen bir otomobil ile içindeki kişinin yakalanması için çalışmaları sürdürüyor.

Polis yetkilileri, olayda başka bir şüpheli bulunup bulunmadığının ve saldırının terörist bir eylem olup olmadığının araştırıldığını ifade ettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*