Başoğlu: Demokrasiyi hep savunduk

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Sağlık-İş Genel Başkanı Mustafa Başoğlu; "İslam düşmanlığını körükleyerek rejim düşmanlığı yapmanın kimseye bir faydası yoktur" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaptığı yazılı açıklamada Başoğlu; son günlerde ülke içinde ve dışında İslam dinine yönelen saldırıların daha da arttığına dikkat çekerek, "Rejim oturmuş, Türk vatandaşları Cumhuriyeti içine sindirmiştir" ifadesini kullandı.

Gazeteci Cüneyt Arcayürek'in bir televizyon programında "Zinde güçler 2007 seçim sonucuna göre müdahale etmelidir" şeklindeki sözlerini kınadığını belirten Başoğlu bu tutumun demokrasiye yakışmadığını ifade etti. Başoğlu açıklamasında; Tuncay Özkan ile yaptığı programda Akcayürek'in 2007 seçim sonuçlarına göre ihtilal çağrısında bulunduğunu, askerin ihtilal yapmaması halinde bunun "TSK'nın iktidar partisi tarafından teslim alındıkları" anlamına geleceğini belirttiğini, Özkan'ın da "İşte o zaman biz de karılarımıza ipekli kumaşlar alırız" ifadesini kullandığını dile getirdi.

Başoğlu, "Yurtiçinde bazı çevreler, Müslümanların yerine getirmek zorunda olduğu dini vecibeleri sıralayarak bunu 'Cumhuriyete karşı kalkışma' yahut 'cumhuriyetin yerine şeriatı koyma' biçiminde değerlendirmektedirler" dedi.

Son günlerde ortaya atılan tesettürlü hanımların bikinili bayanlara hakaret ettikleri iddiası üzerine yaptığı açıklamada ise Başoğlu, "Bu ülkede yaşayan ve açık giyinen bayanların tatil yörelerine gidip deniz ve güneş nimetinden yararlanmaya ne kadar hakkı varsa, dini vecibelerini yerine getiren kapalı bayanların da o kadar hakkı vardır" dedi. Birilerinin belli çevreleri "zinde güçler" diye göreve çağırmasını şiddetle kınadıklarını belirten Başoğlu, "Demokrasiyi dün olduğu gibi bugün de savunmaya devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious