Başoğlu'ndan Tel'ine destek

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Türkiye Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, "İsrail'in Filistinlileri yok etme girişimine karşı güçlü devletlerin suskun kalması bir insanlık suçudur" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kendilerini insan hakları ve demokrasi savunucusu olarak kabul eden ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Hollanda, Belçika gibi devletlerin İsrail'in Filistin'e yaptığı saldırılara karşı seyirci kalmalarının hiçbir şekilde izah edilemeyeceğini ifade eden Başoğlu, "İsrail'in Filistinlileri yok etme girişimine karşı güçlü devletlerin suskun kalması bir insanlık suçudur" dedi.

Başoğlu, batı toplumunun İran'da nükleer silah üretilmesine karşı çıktığını ancak aynı duyarlılığı ve içtenliği Filistinlilere karşı girişilen silahlı saldırı karşısında suskun kalarak bu vahşeti desteklediğine dikkat çekti.

Bir İsrail askerinin kaybolması üzerine İsrail'in giriştiği saldırılarda bugüne kadar 50'den fazla Filistinli öldürüldüğüne işaret eden Başoğlu, "İsrail bir askerinin değerini, yüzlerce Filistinli insanından daha üstün görecek kadar, kaba ve kabul edilmez bir tavır sergilemektedir" ifadelerini kullandı.

Başoğlu, dün Çağlayan Meydanı'nda düzenlenen mitingin,yapılan saldırıya en güzel dersi verdiğini belirterek, mitingi düzenleyenleri kutladı.

ABD'nin Irak'ta ve Afganistan'da, Rusya Çeçenistan'da diğer batılı devletler de kendi alanına giren Müslüman ülkelere baskıyı ve sömürüyü sürdürdüğünü ifade eden Başoğlu,"Türkiye bu aşamada güçlü bir dünya devleti olduğunu kanıtlamak için önemli bir fırsat elde etmiştir. Bu fırsatı devletimiz en iyi şekilde değerlendirmeli, gerçek insan hakları savunucusu, yaşama hakkının vazgeçilmez savunucusu, barış ve kardeşliğin sözcüsü ve savunucusu olduğunu kanıtlayabilmelidir" dedi.

Mustafa Başoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün söylediklerinin bu konuda yeterli olmadığını da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious