Başörtülü bir sosyolog TRT'ye niçin çıkmasın!

Başörtülü bir sosyolog TRT'ye niçin çıkmasın!  	.6774
  • Giriş : 28.01.2008 / 11:07:00

Nazlı Ilıcak, sosyolog-yazar Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, sosyolog Tülin Bumin, Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden Fatma Çoban gibi isimlerin katıldığı programda, son günlerin hararetli konusu 'başörtüsü' gayet düzeyli bir dille tartışıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seval Kaya yazdı..

Cuma akşamı TRT 1'deki 'Enine Boyuna' programını izledim. Nazlı Ilıcak, sosyolog-yazar Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, sosyolog Tülin Bumin, Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden Fatma Çoban gibi isimlerin katıldığı programda, son günlerin hararetli konusu 'başörtüsü' gayet düzeyli bir dille tartışıldı.

F. Karabıyık Barbarosoğlu, başörtülü bir sosyolog ve yazar olarak, çok serinkanlı, derinlikli tahliller yaptı. Kendisini daha önce de NTV'de izlemiştim. Dün sabah gazeteleri okurken bir de ne göreyim, hemen hemen bütün gazetelerin manşet ya da sürmanşetinde Ergenekon çetesi üyelerinin tutuklanması yer alırken, Akşam gazetesi 'Türban önce TRT'ye girdi' manşetini atmış. Gazeteye göre, başörtülü bir yazarı yayına çıkaran TRT'ye tepki telefonları yağmış. Akşam'ın haberini oldukça abartılı ve maksatlı buldum. Başörtülü bir Aydın (evet, başörtülü biri de Aydın olabilir) niçin TRT'ye çıkmasın, çıkamasın... Niçin onun söz hakkı olmasın? Bunun aksini savunmak, insan haklarına da, çağdaşlığa da sığmaz. Giyimi kuşamı, dünya görüşü ne olursa olsun, toplumsal hayatı ilgilendiren bir konuda, bu ülkede yaşayan herkesin söz hakkı olmalıdır. Ki, TRT'de konuşan hanımefendi hem ünlü bir yazar hem de bir sosyoloji doktoru. Niçin onun görüşlerinden istifade edilmesin? TRT, bu ülkenin bütününü kucaklayan, hepimizin vergileriyle ayakta duran bir kurum değil mi? Müstehcen sitelerin kapatılmasına karşı çıkarak "pornomu istiyorum" başlığıyla köşe yazılarının çıktığı Akşam gazetesinin özgürlük anlayışı niçin başörtüsü söz konusu olduğunda işlemiyor? Özgür ve düzeyli bir tartışma programı yayınladığı için TRT'ye teşekkür ediyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious