Başörtülü kadınlar trübünlerden kovuldu mu?

Başörtülü kadınlar trübünlerden kovuldu mu?.10557
  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Konya'nın Beyşehir ilçesinde 19 Mayıs törenlerini izlemek için protokol tribününde oturan başörtülü bayanların dışarı çıkarıldığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beyşehir Belediye Başkanvekili Şahin Habir, Garnizon Komutanı Personel Yarbay Haydar Bulut'un törenler sırasında başörtülü bayanların protokolde oturmasına tepki gösterdiğini, daha sonra Konya Vali Yardımcısı İsmail Atasoy'un başörtülü 5 bayanın dışarıya çıkarılmasını istediğini iddia etti. Beyşehir Belediye Başkanı Nazif Tekinöz'ün yurt dışında olması nedeniyle belediyeyi temsilen törene katılan Başkanvekili Habir, 75. Yıl Cumhuriyet Stadı protokol tribününden dışarı çıkarıldığını ileri sürdüğü bayanların geleneksel başörtülü memur eşleri olduğunu belirtti.

Belediye Başkanvekili Şahin Habir, törenden sonra yaşanan olayla ilgili olarak soru soran gazetecilere şunları söyledi:

''İlk önce Garnizon Komutanı Yarbay Haydar Bulut tepki koydu. Daha sonra Konya Vali Yardımcısı İsmail Atasoy, olaya müdahale etti. Vali Yardımcısı da türbanlıların dışarıya çıkarılmasını istedi. Herhalde 5 türbanlı bayan vardı. Hatta türban da değil, geleneksel başörtülülerdi sanırım. Şöyle söyleyeyim çoğunluğunu geleneksel başörtülüler oluşturuyordu. Memur eşleri, halktan insanlardı.''

Beyşehir Kaymakamı Cengiz Cantürk'ün Norveç'te olması nedeniyle yerine Konya Vali Yardımcısı İsmail Atasoy'un törene katıldığı belirtiliyor.

İddiaları yalanlayan Vali Yardımcısı Atasoy, başörtülülerin dışarı çıkarılması gibi bir olayın yaşanmadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious