Başörtülü müşteriyi redde hapis

  • Giriş : 11.10.2007 / 10:40:00

Fransız mahkemesi, başörtülü olduğu gerekçesiyle bir müşterisini geri çeviren pansiyon sahibine 4 ay tecilli hapis ve 1.000 Euro para cezası verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülkenin doğusundaki Epinal Asliye Ceza Mahkemesi, Vosges dağlarında pansiyon işleten Fransız kadına, Fas asıllı bir kişiyi başörtüsünden dolayı reddederek ırka ve dine dayalı ayrımcılık suçu işlediği gerekçesiyle dört ay tecilli hapis ve 1.000 Euro para cezası verdi.

Paris yakınlarındaki Essonne bölgesinde yaşayan Fas asıllı Fransız vatandaşı Horia Demiati (27), ağustos ayında tatil için Fransa'nın doğusunda sayfiye yerleriyle ünlü Vosges dağlarında bir dağ evi kiraladı. Rezervasyonu internet üzerinden yapan ve ücreti ödeyen Demiati, altı kişilik ailesiyle birlikte pansiyon şeklinde kullanılan dağ evine vardıklarında beklemediği bir tepkiyle karşılaştı.

İşletme sahibi, pansiyonda başörtülü olarak kalamayacaklarını belirterek, kendisi ve annesinin başlarını açmalarını istedi ve aksi halde pansiyonunda kalamayacaklarını bildirdi. Ailesini bir otele yerleştirmek zorunda kalan Demiati, jandarmaya giderek suç duyurusunda bulunmuştu.

Geçen hafta yapılan duruşmada, başörtüsünün kendisi için "kadına yönelik bir baskı ve boyun eğme aracı" anlamına geldiğini belirten pansiyon sahibi Yvette Truchelut, davranışını savundu. Fransız kadın, müşterisinden sadece herkesin kullandığı ortak alanlarda kendisinin ve annesinin başını açmasını istediğini dile getirdi. Fransa'nın önde gelen insan hakları kuruluşları da davada Demiati ile birlikte taraf olarak bulundu.

Fransa'da 2003 yılında düzenlenen ayrımcılıkla mücadele yasası, bir hizmetin ya da malın, objektif ve mantıklı bir gerekçe göstermeksizin bir kişiye, cinsiyetinden, ırkından veya dininden dolayı reddedilmesini "doğrudan ayrımcılık" olarak sayıyor. Yasa, iki yıla kadar hapis ve 30.000 Euro'ya kadar hapis cezası öngörüyor.

Fransa'da 2004 yılında çıkan devlet okullarında başörtüsünü yasaklayan kanunla birlikte türban ile ilgili tartışmalar arttı. Sadece devlete ait ilköğretim okullarını kapsayan, masraflarının tamamına yakını devlet tarafından karşılanan özel ilköğretim okullarında ve üniversitelerde uygulanmıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious