Başörtülü öğrenciler, suç duyurusunda bulunacak

Başörtülü öğrenciler, suç duyurusunda bulunacak  .13614
  • Giriş : 03.03.2008 / 11:44:00

Üniversiteye avukatı ile birlikte okula gelen başörtülü öğrenci, güvenlik görevlileri tarafından içeri alınmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Üniversitesi (İÜ) akademik yılın ikinci yarısının başladığı ilk gün avukatı ile birlikte okula gelen başörtülü öğrenci, güvenlik görevlileri tarafından içeri alınmadı. Bir süre güvenlik görevlileri ile konuşan başörtülü öğrencinin avukatı, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

AK Parti ve MHP'nin birlikte Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerinde yaptıkları değişikliğin ardından bazı üniversiteler değişikliği uygularken, bazıları ise başörtülü öğrencileri üniversitelere almamaya devam ediyor. Akademik yılın ikinci yarısının başladığı ilk gün İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü'ne gelen başörtülü öğrenciler kampüse alınmadı. Güvenlik görevlilerinin "İçeri giremezsiniz! " şeklinde uyarıları üzerine bazı öğrenciler başlarını açtıktan sonra içeri girerken, bazıları ise başlarını açmayarak içeri girmekten vazgeçti. Daha önce kampüsün girişinde bulunan kulubede başlarını açan öğrencilerin, kulubeye de alınmadıkları gözlendi. Başörtülü bir öğrenci de avukatı ile birlikte üniversiteye geldi. Başörtülü öğrenciye önce kimiliği soruldu, ardından da başörtüsünü çıkarmadan içeri giremeyeceği söylendi. Bunun üzerine başörtüsü öğrenci ile birlikte kampüse gelen avukat bir süre güvenlik görevlileri ile konuştu.

Güvenlik görevlilerine durumu anlatmaya çalıştığını ancak olumsuz yanıt aldığını söyleyen ve ismini vermek istemeyen avukat, daha önce de yasalarda böyle bir yasağın bulunmamasına rağmen başörtülü öğrencilerin içeri alınmadığını belirterek, yeni yapılan Anayasa Değişikliği ile üniversitelere girişte bir yasak olmadığının daha net bir şekilde ortaya konduğunu söyledi. Hiçbir şekilde üniversite yönetiminden bir muhatap bulamadıklarını belirten avukat, tutunak tutup üniversite yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Avukatın açıklaması sırasında okula alınmayan başörtülü öğrenci ise kampüs önünden uzaklaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious