Başörtülü yazar Barbarosoğlu'nun yayında zor anları

Başörtülü yazar Barbarosoğlu'nun yayında zor anları.9545
  • Giriş : 23.01.2008 / 00:46:00

Türban yasağı konulu tartışma programına katılan yazar Fatma Barbarosoğlu, yayını terketmek istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

NTV'de yayınlanan Neden programına katılan sosyolog Fatma Barbarosoğlu, "Bütün bu yasaklara maruz kalan özne olarak değil sosyolog kimliğimle buraya geldim. Şu propagandaya maruz kalmamalıydım... Yani öznesi miyim ben bu konunun, nesnesi miyim? Nesnesiysem devam etmeyeceğim... Ben burada yer yer başörtünün nesnesi, yer yer de öznesi konumunda kalacaksam devam etmeyeceğim" diye tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından sonra yeniden gündeme gelen "türban yasağı" bu akşam NTV'de yayınlanan Neden programından tartışıldı.

Oğuz Haksever'in sunduğu programa katılan konuklardan biri de sosyolog ve aynı zamanda Yeni Şafak yazarlarından Fatma Karabıyık Barbarosoğlu'ydu. Diğer konuklar da, Prof. Dr. Semih Gemalmaz, Prof. Dr. Mithat Sancar, Prof. Dr. Ayşe Kadıoğlu, Doç. Dr. Şahin Filiz.

Programdaki tek başörtülü konuk olan Barbarosoğlu, programın bir bölümünde kameraların sürekli kendisini çekmesinden rahatsız olduğunu, kendisinin rating malzemesi olarak görüldüğünü söyleyerek uyarıda bulundu.

Barbarasoğlu, "Teknik olarak neden ben sonuncu konuşuyorum. Ve burada otururken sık sık kamera beni 'zom'luyor. Neden? Çünkü başörtüsü tartışmalarında baörtülü bir konuk reytingi artırıcı bir unsur mu?" diye sordu. Sunucu bu soruyu, "programın gidişatı böyle" şeklinde cevap verdi.

Barbarasoğlu "Bütün bu yasaklara maruz kalan özne olarak değil sosyolog kimliğimle buraya geldim. Şu propagandaya maruz kalmamalıydım... Yani öznesi miyim ben bu konunun, nesnesi miyim? Nesnesiysem devam etmeyeceğim... Ben burada yer yer başörtünün nesnesi, yer yer de öznesi konumunda kalacaksam devam etmeyeceğim" diye tepki verdi.

Ardından sunucu, "sabrınız için teşekkür ederim, hatta bağışlamanızı isteyeceğim" dedi.

HABERX

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious