Başörtülülerden CHP'ye can alıcı soru!

Başörtülülerden CHP'ye can alıcı soru!.10635
  • Giriş : 30.11.2008 / 07:30:00
  • Güncelleme : 30.11.2008 / 00:05:46

Platform bugünkü eyleminde, çarşaf açılımı yapan Baykal'a can alıcı bir soru yöneltti. İşte o soru!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya Adalet Girişimi Başörtü Platformu, başörtüsüne özgürlük eylemini sürdürüyor. Bu haftaki eylemde CHP'nin başörtüsü ve çarşaf açılımına değinen platform üyeleri 'CHP seçimlerde başörtülü aday gösterecek mi?' sorusunu yöneltti.

Adapazarı Kültür Merkezi önünde yapılan eylemde platform adına basın açıklamasını Vahdet Vakfı'ndan Yunus Aslan yaptı.

Aslan, başörtülü ve çarşaflı kadınlara parti rozeti takan CHP'nin başörtülü kızların üniversiteye gitmesini engellemek için üniversitede kıyafet serbestisini sağlayacak olan anayasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi'ne götüren parti olduğunu hatırlattı.

Çankaya'ya başörtülü bir hanımın çıkmaması için 367 şartını ortaya atan partinin de CHP olduğunu vurgulayan Aslan, "Bir zamanlar birilerinin 'Bu memlekete komünizm getirilmesi gerekiyorsa biz getiririz' dediği gibi, 'bu memlekette başörtülü ve çarşaflıların siyasete katılmaları gerekiyorsa onu da ancak biz yaparız' dercesine başlattığı din istismarcılığı harekatı ile CHP, dost düşman cümle alemin oklarını 6 ok üzerine çekmiştir." diye konuştu.

Aslan, basın açıklamasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a şu soruları yöneltti: "Altı oklu başörtülü hanımları, kadın hakları savunuculuğu adına partinizden milletvekili adayı gösterecek misiniz? Asker ailelerini yemin törenine aldıracak, kızlarını başörtülü olarak üniversitelere girdirebilecek misiniz? Her halde bunları gerçekleştirirsiniz. Çünkü ilan ettiniz ya, 6 oklu başörtülü bayanlar siyasal simge olarak örtünmüyorlar. Bunun garantisi de bizzat sizsiniz. Zira elinizde hiç saşmaz 'başörtüsü ölçer' var. Dini inancı gereği örtünen bu başörtülü bayanlar inançları gereği namaz da kılıyorlardır. Ayrıca imam adayları da belediye başkanlığına aday gösterileceğine göre, bu bayanlar ve imamların namazlarını kılabilmeleri için parti genel merkezinde bir cami açmayı düşünüyor musunuz?"

Başörtüsüne özgürlük sloganları atan ve döviz taşıyan gruptakiler, açıklamanın ardından dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*