Başörtülülerin de açıkların da güvencesiyiz

Başörtülülerin de açıkların da güvencesiyiz.14534
  • Giriş : 14.02.2008 / 18:28:00

Erdoğan, bazı kesimlerin toplumu "başörtülü ve başı açık" şeklinde kamplara bölme çabasına karşı halkı uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan, bazı kesimlerin toplumu "başörtülü ve başı açık" şeklinde kamplara bölme çabasına karşı halkı uyardı.

"Başı açık kadınların geleceği garanti altında değil" iddialarını "safsata" olarak değerlendiren Erdoğan, vatandaşlara "Sakın bu oyuna gelmeyin." çağrısında bulundu. Erdoğan, 1994 yılında yerel yönetimlere geldiklerini, 2002'den beri de iktidar olduklarını hatırlatırken, bu süre zarfında olumsuz bir şey görülmediğini, bundan sonra da yaşanmayacağını bildirdi. Ancak buna rağmen endişe edenlere şu garantiyi verdi: "Herhangi bir vatandaşımızın gönlünde eğer samimi bir gelecek endişesi varsa, bu endişeyi gidermek boynumuzun borcudur. Siz gerilim ve kutuplaşma üretmek isteyenlere aldırış etmeyin. Bu ülkede herkesin hakkını hukukunu korumak bizim öncelikli vazifemizdir. Başı açık ya da kapalı olabilir, hiç fark etmez. Sorunlarınız bizim sorunumuzdur. Dertleriniz bizim dertlerimizdir. Kaygılarınız bizim kaygılarımızdır. Hangi yönde olursa olsun tercihlerinize saygı duyuyoruz. Sizi anlıyoruz, daha iyi anlamaya çalışıyoruz. Ne zaman kendinizi, özgürlüğünüzü baskı altında hissederseniz bizi daima yanınızda bulacaksınız. Kimse kimseyi kendi gibi düşünmeye, kendi gibi yaşamaya, kendi gibi inanmaya zorlayamaz. Başını örtenin de başını açanın da güvencesi AK Parti hükümetidir. Hepimiz her türlü provokasyonu, her türlü tahriki boşa çıkaracak kadar medeni bir ülkenin vatandaşlarıyız."

AK Parti grubunda, gerginlik çıkarmaya çalışan medyayı hedef alan Erdoğan, eleştirilerini dün de sürdürdü. Erdoğan, genel merkezde buluştuğu il başkanlarına hitap ederken, önemli mesajlar verdi. Gerilimin tarafı olmadıklarını anlatan Erdoğan, kendisini Meclis'e yapılan saygısızlığın öfkelendirdiğini söyledi: "Sen 411 eli bu ülkede kaos eli olarak gösterirsen, bu eleştiriyi alırsın. Bu 411 el kaosa kalkmaz ve kalkmadı. Siz halkımın oraya seçip gönderdiği bu ellere kaos eli diyemezsiniz. Bu hakareti yapamazsınız. Bu saygısızlığı yapamazsınız. Yasama organına kaos organı veyahut da bu ellere 'kaos eli' demek kusura bakmayın kimsenin haddine değildir."
Baykal, laikliği yozlaştırıyor

Erdoğan, bu süreçte provokatif birçok şey olabileceğini de açıkladı. Özel çekimlerle haber servislerinin yapıldığına dikkat çeken Erdoğan, "Bakıyorsunuz, bir okulun önünde simitçi, simitçinin yanında özel hazırlanmış ekipler ve oradan çekip akşam programda izle... Biz bu oyunlara gelmeyiz ve bu oyunları hazırlayanlar, bu senaryo tedavülden kalktı, haberleri olsun. Biz bunu daha önce izlemiştik.'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan, kimsenin hayat tarzına müdahale etmediklerini ve hizmette ayrım yapmadıklarını anlatırken CHP lideri Deniz Baykal'ın memleketi Antalya'yı örnek verdi. Kendi dönemlerindeki hizmetin, ilin tarihinde görülmediğini savunan Erdoğan, Baykal'a yüklendi: "Allah aşkına Sayın Baykal yatıyor, kalkıyor, laiklik... Başka bir şey konuştuğu yok. Laiklik, laiklik diyerek bu ülkede laikliği yozlaştırdı. Akşam yatıyor başka, sabah kalkıyor başka. Sen hizmet için ne yaptın bu ülkede? Allah aşkına bunu söyle. İnsanlar arasında ayrım yapmak varsa bu senin kitabında var. Senin yaşam tarzında var. Biz bütün vatandaşlarımıza aynı mesafedeyiz. Aynı hizmeti verdik, vermeye de devam edeceğiz. Eksiklerimiz olabilir, yanlışlarımız olabilir ama ben size somut örnek veriyorum: İşte İstanbul' da, Ankara'da, Antalya'da, Adana'da, Gaziantep'te, Samsun'da, Bursa'da, Erzurum'da, Konya'da, Kayseri'de AK Partili belediye var. Ne gördünüz ayrımcılık adına soruyorum? İrili ufaklı bin 800'e varan AK Partili belediye var. Somut olarak ne gördünüz vatandaşlarımız arasında?"
Çıplak kadın fotoğraflarına müdahale ettik mi?

Bizi çarşafa sokacaklar diyorlar. Ya insaf. Af edersiniz gazetelerinin baş köşelerinde bu toplumun ahlak değerleriyle tamamen ters düşen çırılçıplak kadın resimlerini siz basıyorsunuz. Af edersiniz ilavelerinizde her şey tamamıyla ortada. Bugüne kadar ne yapıldı, hangi müdahale yapıldı? Bugüne kadar yasama ve yürütme olarak bizim yaptığımız veya yapacağımız herhangi bir şey mi var? Yaptık mı? Hayır. O zaman nedir bu feryat. Biz ne diyorduk, ne haliniz varsa görün. Halk zaten sizi nereye getirecekse getirir, ne kadar gazetenizi alacaksa alır. Beğenirse alır, beğenmezse almaz. Daha ne istiyorsunuz? Yoksa gazetelerinizi toptan biz mi satın alacağız. Bunu mu bekliyorsunuz?
Dış basından uydurma haberler yapılıyor

Batı gazetelerinden alıntılar yapılarak verilen haberler gerçeği yansıtmıyor. Ben incelettim; büyük çoğunluğu yalan; uydurma haberler. Şu anda onların üzerinde çalışılıyor. Arkadaşlarım orijinalini de koyarak bunları ilan edecekler. Çünkü Türkiye'de ayrımcılık yapmak suretiyle suretiyle kafaları bulandırmaktan başka bir dertleri yok.

Çeteler gözden kaçırılıyor

Çetelere ve mafyaya karşı verilen mücadele ortadadır. Dikkat ediyor musunuz? İktidarımız, onlarca yıldır bu ülkede baş edilemeyenlerin üzerine 'nereye varılacaksa varsın, sonuna kadar' diyerek gidiyor. Ancak birçok haberle pek çok şey gözden kaçırılıyor. Bu mücadele ile çeteleri çökerteceğiz. Çökertme kararlılığındayız.
Sevsinler seni, ne var ekonomide?

Ekonomik sıkıntıyı örtmek için başörtüsünün gündeme getirildiği söyleniyor. Sevsinler seni. Ekonomide ne var? 2008'e girdik. Nasıl girdik? Enflasyon fırladı mı? Yok. Tam aksine düştü. İhracat düştü mü? Tam aksine yükselmeye devam etti. Neden rahatsız oluyorsunuz? Bizi kandıramazsınız. Gölge etmeyin başka ihsan istemiyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious