Başörtülüye yetki belgesi de yok

Başörtülüye yetki belgesi de yok  .11342
  • Giriş : 28.06.2009 / 22:47:00

Makine Mühendisleri Odası’na başörtülü fotoğrafıyla başvurup yetki belgesi isteyen Filiz Sakin’e, ‘Kamu görevi görüyoruz. Yasa gereği bu fotoğrafla belge veremeyiz’ cevabı verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Makine Mühendisleri Odası'na başörtülü fotoğrafıyla başvurup yetki belgesi isteyen Filiz Sakin'e, 'Kamu görevi görüyoruz. Yasa gereği bu fotoğrafla belge veremeyiz' cevabı verildi

Kamusal alanda yasaklanması tartışma konusu olan başörtüsüne bir yasak da Makine Mühendisleri Odası'ndan. MMO, Filiz Sakin isimli üyesinin yetki belgesi müracatını başörtülü fotoğraf kullandığı gerekçesiyle reddetti. Konunu kamuoyunda yankı bulması üzerine Oda'dan yapılan açıklamada kamu görevi yürüttüklerini bu yüzden de yasala uymak zorunda oldukları belirtildi. Ancak serbest çalışacak bir mühendise yetki belgesi verilmemesi yeni bir tartışmayı da alevlendirdi. Bu uygulamayla başörtülü bir kadının serbest olarak çalışmasının da önünün kesildiği çalışma hürriyetinin engellendiği belirtiliyor.

MMO BİR KAMU KURULUŞU MU

MMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, 'Odamız kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Bu nedenle düzenlediği her belge resmi belge niteliğindedir ve bu belgeler için ibraz edilen fotoğraflarda aranacak kriterler ilgili yasal mevzuat tarafından belirlenmiştir. Filiz Sakin isimli üyemiz, 21.3.2006 tarihinde Şubemize başvurmuş, başı açık fotoğraf ibraz etmiş ve kendisine üye kimlik kartı verilmiştir.'

ÜYE OLDU AMA BELGE OLMAZ

Oda açıklamasında Sakin'in üyelik başvurusunun kabul edildiği belirtilirken yetki belgesi müracatının ise kabul edilmediği şugerekçeerle anlatıldı: 'Aynı üye daha sonra mühendislik yetki belgesi almak için başvurduğunda ise türbanlı fotoğraf vermesi nedeniyle istediği belge kendisine verilememiştir' denildi. Kamu kurumu niteliğindeki kuruluşların uymaları gereken kuralların yasa ve yönetmeliklerde belli olduğu ifade edilen açıklamada, türbanla çekilmiş fotoğraflar kullanılarak belge tanzim edilemeyeceğine ilişkin Danıştay kararları olduğu da vurgulandı.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*