'Başörtüsü bu ülke için tehlike değil'

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı aday adayı olduğunu açıklayan emekli Albay Fethi Korkmaz, başörtüsünün bu ülke için tehlike olduğuna inanmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'da Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde adaylığı konusunda bir basın toplantısı düzenleyen emekli Albay Fethi Korkmaz, devlet organları arasında uyumlu çalışmanın sağlanması halinde Türkiye'nin sorunlarının azalacağını savundu.

Bunun cumhurbaşkanının 50 görevinden biri olduğuna dikkat çeken Korkmaz, bugüne kadar 36 ilde 45 bin kişiyle yaptığı görüşmede halka vadedilenlerin af, türban, işsizlik olduğunu dile getirdi.

Mayıs 2007 tarihinde yapılacak 11. cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde aday adaylığını açıklayan ilk isim olan Korkmaz, il il dolaşarak destek istiyor.

Atatürk'ün yolunda Atatürkçü düşünce sistemi doğrultusunda Cumhurbaşkanı aday adaylığı konusunda halkın desteği olduğu sürece etkinliklerine devam edeceğini kaydeden Korkmaz, "Sayın Sezer'in oluşturduğu kamusal alana riayet ederim. Gerginlik yaratmamak için ama o kamusal alanı bir adım, bir santim daha büyütmem. Özelliğim gereği halkın ve mecliste konsorsiyum sağlayarak gerekirse Çankaya köşküne de türbanlı birisinin girmesinin yanlış olduğunu düşünmüyorum. Başörtüsünün bu ülke için tehlike olduğuna inanmıyorum. Esas tehlike, eğer varsa insanların düşünceleri ve eylemleridir. Şuan Türkiye'de bir gerginlik vardır, bunun üzerine gitmeyi doğru bulmuyorum. Buna takılıp kalmayı doğru bulmuyorum." dedi.

12 yıl Doğu ve Güneydoğu'da görev yaptığını dile getiren Korkmaz, her ne sebeple olursa olsun dağa çıkan vatandaşların ovada siyaset yapmaları veya hayatlarını barış içerisinde sürdürebilmesi için bir çağrı yapılmasına ve sonuçlarını bekleme yerine, kendi iradeleri ile TBMM çatısı altında siyasi mücadele vermelerinin Türkiye'nin ve bölgenin her yönden gelişim ve barışı için etik olacağını belirtti.

Dünya ve Türkiye'de oynanan oyunların insanları birbirine düşürme ve içten yıkma esasına dayandığını anlatan Korkmaz, barış, özgürlük ve refaha ulaşılabilmesi için TBMM başta olmak üzere Türkiye'nin tüm vatandaşlarını ve bölgelerini kucaklayacak şekilde herkesi görevini zamanında tam ve uyum içinde yapmaya davet etti.

27 yıllık subaylık hayatında 12 yılını bölgede geçirdiği için sorunları iyi bildiğini söyleyen Korkmaz, "Ben yasal bütün siyasi parti ve kuruluşlar ile 75 milyon vatandaşımıza eşit mesafedeyim. Hiçkimseye borcum, diyetim ve siyasi bağlılığım yoktur. Tek borcum Türk milletinedir. Cumhurbaşkanı seçildiğimde 7 yıllık görev süremin her yılını bir bölgemizde halkımızla birlikte halkımızın sorunlarını yeterinde tespit ve çözüm için hükümet edenler nezdinde gayret sarfedeceğim ve hesap vereceğim." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious