Başörtüsü değil, 'başörtüsü sorunu' bir sorun oldu

Başörtüsü değil, 'başörtüsü sorunu' bir sorun oldu.17598
  • Giriş : 22.01.2008 / 03:14:00
  • Güncelleme : 22.01.2008 / 00:33:06

Kadınların başörtüsü sorununun çözülmesi için istekte bulunduğu en önemli kadınlardan birisi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin, 'Türkiye’de başörtüsü değil, ’başörtüsü sorunu’ bir sorundur' dedi.

Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti’nin "kadın-erkek el ele tam demokrasi" için yola çıkmış bir parti olduğunu ifade etti.

"İnsan hak ve özgürlükleri bağlamında, kadının giyim tercihini sorgulayan, kısıtlayıcı ve sınırlayıcı her türlü ayrımcığı reddetmekteyiz" diyen Şahin, kadının giyim tercihine yönelik bu sorun ve yasağın,"Türkiye’nin vicdanını kanatan bir sorun ve halkın vicdanını derinden yaralayan bir yasak" olduğu görüşünü belirtti.

Şahin, şunları kaydetti:
"Hiçbir vicdan sahibi, anayasal güvence altındaki demokratik hakların kullanılmasının yasaklanmasından yana olamaz. Bilgi çağında bilgi edinme hakkı, eğitim hakkı kimseden esirgenemez. Bu konu, bu sorun uzun yıllar bütün tarafları yoracak şekilde ziyadesiyle tartışılmıştır. Temel bir hakkın kullanımı olarak bu konu sadece laiklik bağlamında değil, demokrasi ve hukuk bağlamında konuşulmalıdır. Zira, demokrasi ve hukuk zemininden yoksun bir laiklik tanımı yapılamaz.

Türkiye’de başörtüsü değil, ’başörtüsü sorunu’ bir sorundur. Tek boyutlu bir mesele değildir. Bir yanı eğitim hakkıdır, bir yanı kadın hakları kapsamındadır, bir yanı inanç özgürlüğüdür. Bu yasak, cinsiyet ayrımcılığının kadın cinsinin aleyhine olarak en açık biçimde uygulandığı bir alandır. Başörtüsü konusu hangi siyasi parti iktidarda olursa olsun o iktidarın önüne gelecek olan ve çözülmesi gereken bir konudur. Zira yasakları koruyarak ve savunarak kimse demokratik bir ülkeyi demokrasi çizgisinde tutamaz. ’Vatandaşların bir kısmı demokrasiden, özgürlükten, hukuktan yararlanamaz’ demek düpedüz bir ayrımcılıktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious