"Başörtüsü dinimizin gereği"

  • Giriş : 21.01.2008 / 15:03:00

Diyanet-Sen Genel Eğitim Sekreteri Süleyman Bahadır, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve AKP Hükümeti'nin son günlerde başörtüsüne ilişkin olumlu adımlar attığını belirtti ve "Başörtüsü dinimizin bir gereği ve temel bir insan hakkıdır. Kimsenin buna müdah

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyanet-Sen Genel Eğitim Sekreteri Bahadır, yaptığı yazılı açıklamada, Yargıtay ve Danıştay'ın türban konusunda yaptıkları açıklamaları eleştirdi. Bahadır, başörtüsü konusunda atılan olumlu adımların milletin dini değerlerini görmezden gelen bazı kesimlerce baskı politikaları ile engellenilmeye çalışıldığını savundu. CHP Milletvekili Canan Arıtman'ın başörtüsüne ilişkin açıklamalarına tepki gösteren Bahadır, "Açıklamaları milletvekilimizin ve CHP'nin toplumumuzun dini değerlerine ne kadar uzak olduğunu ve görmezden geldiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir" dedi.

-"BAŞÖRTÜSÜNÜ SİYASİ SİMGE OLARAK NİTELENDİRMEK İNANÇ HAKKINA MÜDAHALEDİR"-

Bahadır, başörtüsünün dinin bir gereği ve temel insan hakkı olduğunu belirterek, "Her insanın inancını yerine getirmeye ve istediği gibi giyinmeye hakkı vardır. Kimsenin buna müdahale hakkı yoktur. Bunu siyasi simge olarak nitelendirmek insanın en temel hakkı olan inanç hakkına müdahaledir" diye konuştu. Diyanet-Sen olarak bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istediklerini belirten Bahadır, "Yıllardır genç kızlarımızın eğitim hakkını engelleyen, kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet vermelerine izin vermeyen bu çağ dışı zihniyet bir an önce kaldırılmalı, anayasa ve yasalarla en temel hakkımız olan inanç ve kılık kıyafet yasağı gerek üniversitelerimizde gerekse iş hayatında serbest bırakılmalıdır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious