Başörtüsü düşmanlarının provokasyonu önlendi

Başörtüsü düşmanlarının provokasyonu önlendi.22340
  • Giriş : 02.02.2008 / 18:10:00
  • Güncelleme : 03.02.2008 / 00:48:56

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin öncülüğünde 35'e yakın örgüt, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasını protesto etmek için Anıtkabir'e çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kadın Platformu'nun Anıtkabir protestosunun ardından yaklaşık 5 bin kişilik grup, Meclis'e yürümek istedi. Eylemciler polis engeliyle karşılaşırken, olay çıkması polisin çabasıyla son anda engellendi. Necatibey Caddesi'nin çıkışında durdurulan eylemcilere polis, yaptıkları protestonun hukuk dışı olduğu bu nedenle dağılmaları gerektiği uyarısında bulundu. Üç kez yapılan uyarının ardından eylemciler basın açıklaması yaparak dağılacaklarını bildirince polis müdahale etmedi. Grup adına söz alan bir eylemci 9 Şubat'ta Meclis'te toplanacaklarını ve her Cumartesi bu toplantılarına devam edeceklerini açıklamasının ardından grubun dağılmasını istedi. Ancak bazı eylemciler, "Ölmek var dönmek yok" şeklinde eylemi sürdürmek istedi. Polisin ısrarı üzerine eylemciler olaysız şekilde dağıldı.

Türkiye'yi 27 Mayıs askeri darbesine götüren hadisenin sloganı "555K (5 ayın 5'inde, saat 5'te Kızılay'da)'ten esinlenerek "222 (2. ayın 2'sinde Saat 2'de" sloganıyla gündeme getirilen eylem, sol partiler ile sol tandanslı sivil toplum örgütlerinin ortak mitingine dönüştü. CHP, İşçi Partililer ile ulusalcı grupların çoğunluğunu oluşturan yaklaşık 20 bin protestocu, AK Parti ve MHP'yi hedef aldı. Tepki eyleminin bitiminde Meclis'e yürümek isteyen ve İşçi Partisi ile bazı gruplara mensup 5 bin kişilik grup, olay çıkmasına fırsat bırakılmadan son anda önlendi.

TBMM Anayasa Komisyonu'ndan da geçen başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğini protesto etmek amacıyla günlerdir kampanya yapan kadın platformu bugün Anıtkabir'de gösteri düzenledi. Anıtkabir girişinde CHP'li gençler, "Başkent boşkent olmasın, Merkez Bankası İstanbul'a taşınmasın" sloganıyla imza kampanyası yürüttü. Kadın Platformu'nun eylemine çok sayıda erkek de destek verdi. Anıtkabir girişinde kadınlar ile erkeklerin ayrı arama noktalarından alınmasına bazı eylemciler tepki gösterdi. Bazı bayan eylemcilerin, "Haremlik selamlık uygulaması mı var? Niye ayrım var." şeklinde askerlere tepki göstermesi üzerine, arama yapan görevliler, "Bayanları bayan polisler, erkekleri ise erkek polisler aradığı için bu uygulama mevcut" deyince tepkiler durdu.

"222-A( 2. ayın 2'sinde saat 2'de) Atamızın huzurunda buluşalım" çağrısıyla gerçekleşen eyleme katılan protestocular Anıtkabir alanında yaklaşık iki saat alkış tutup, slogan attı. Protestocu grup, slogan ve ıslıklarla Anıtkabir avlusunu stadyuma çevirdi. Protesto gösterisinde atılan sloganlar birbiriyle yarıştı. Sloganlardan, MHP ve AK Parti aynı oranda nasibini aldı. "Türkiye laiktir laik kalacak", "Tayyip türbanı Bahçeli'ye tak", "Tayyip baksana kaç kişiyiz saysana", "Abdül Tayyip", "Hop güm PTT, Tayyip girsin sepete", "Tayyip şaşırma sabrımızı taşırma" "Vur vur inlesin Tayyip dinlesin" sloganlarını ıslıklar eşliğinde atan eylemciler sık sık da Onuncu Yıl Marşı okudu. Medyaya da tepki gösteren kalabalık, "Satılmış medya" diye bağırırken, Atv kanalı kameramanı hedef yapıldı. Uzun süre, "ATV dışarı" sloganı atıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious