Başörtüsü gerekçesine halkın isyanı

Başörtüsü gerekçesine halkın isyanı.16900
  • Giriş : 25.10.2008 / 05:30:00
  • Güncelleme : 24.10.2008 / 23:50:47

Anayasa Mahkemesi'nin açıkladığı gerekçe, duyarlı herkeste soğuk duş etkisi yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Herkes tepkili, herkes şaşkın... Anayasa Mahkemesi'nin açıkladığı gerekçe, insan hakları ve özgürlük konusunda duyarlı herkeste soğuk duş etkisi yaptı. İstanbul ve Ankara'da başörtüsüne destek eylemleri düzenlendi.

Öğrencilerden akademisyenlere, ev kadınlarından sivil toplum örgütlerine kadar herkes gerekçenin mantık dışı olduğunu söyledi. Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararından rahatsız olanlar, İstanbul'da Taksim ve Beyazıt Meydanları'nda bir araya geldi.

Taksim Meydanı'nda buluşan öğrenciler, kararla birlikte kendilerini ne kadar güvensiz hissettiklerini basın açıklamasıyla duyurdu. Karar, akademisyenleri de başörtülü öğrenciler kadar rahatsız etti. Farklı seslerden, mahkemeye karşı sivil bir itiraz yükseldi. Taksim Meydanı'ndaki eylem, taşınan dövizlerin gün boyu okunması için kaldırıma yapıştırılmasıyla son buldu. Beyazıt Meydanı'nda da Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı protesto edildi. Çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu kalabalık bir grup, yasağı ve yasağa gösterilen gerekçeyi sloganlarla kınadı.

Ve Ankara...

Başkentte bir grup kadın, gerekçeli kararı protesto için Anayasa Mahkemesi'nin karşısındaki parkta toplandı. Kadınların sayısı 15'i geçmiyordu ancak polis tedbiri elden bırakmadı, mahkeme önünde etten duvar ördü. Bina önüne siyah çelenk bırakmalarına izin verilmeyen kadınlar, basın açıklaması yaparak dağıldı.

KANAL7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*