Başörtüsü simge değil

Başörtüsü simge değil.10557
  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Almanya’da, iki aydır süren başörtüsü tartışmalarına, Alman İdari Mahkemesi son noktayı koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya’da uzun zamandır süren başörtülü öğretmen tartışmalarına Alman Baden Württemberg Eyaleti İdari Mahkemesi, son noktayı koydu. İdari Mahkeme, 1985 yılından bu yana başörtüsüyle derslere giren Alman Doris G.’nin davasını, "siyasi simge değildir" kararıyla kapattı. Önceki gün toplanan hakimler heyeti, alınan kararın gerekçelerini şu şekilde sıraladı. "Başörtüsünü bayan öğretmenler siyasi bir mesaj vermek veya İslami propaganda amacıyla takmadıkları anlaşıldığından, dinler arası eşitlik ilkesi nedeniyle, Müslüman öğretmenlerin başörtülü olarak okullarda derslere girmelerine müsaade edilmiştir" dedi. Mahkeme, hem rahibe kıyafetinin, hem İslami başörtüsünün, hem de Yahudi kippasının dini inancın bir ifadesi olduğunu belirtti.

ÖĞRETMEN KARARDAN MEMNUN

Alman Doris G., 1970 yılından beri Almanya’da çeşitli devlet okullarında öğretmenlik yapıyordu. 1984 yılında İslamiyet’i seçerek Müslüman olan Doris G., 1985 yılından beri başörtülü olarak derslere girmesinden dolayı okuldan uzaklaştırılmak istenmişti. Bu da iki aydır süren tartışmalara neden olmuştu. Alman öğretmen ile başlayan dava eyalet yüksek mahkemesine kadar çıkmış ve sonunda Müslüman öğretmenin zaferiyle sonuçlanmış oldu. Eyalet Yüksek İdari Mahkemesi’nin, başörtüsünü siyasi mesaj için takmadığı kararına varmış olmasını ve derslere başörtülü olarak girebilmesine izin veren kararını sevinçle karşılayan 55 yaşındaki öğretmen Doris G, "Bu kararla doğrular kabul edildi ve İslam ve Müslümanlara karşı takınılan önyargılı tavrın yanlış olduğu ortaya çıktı" dedi.

KARARA TEPKİLER SÜRÜYOR

Eyalette süreci takip etmekle sorumlu Anayasa hukukçusu Ferdinand Kirchhof ise, rahibelerin mesleki kıyafet olarak görülmesi gereken kıyafetlerinin Anayasa Mahkemesi sürecinde bir rol oynamadığını ve idari mahkemenin de bunu delil gösteremeyeceği şeklinde eleştiride bulundu. Kirchhof ayrıca, Stuttgart İdari Mahkemesi’ne yapılacak temyiz başvurusunun kabul edilmemesi yönünde şikayette bulunacağını açıkladı. Almanya’nın Baden Württemberg eyaleti İdari Mahkemesi’nin bu kararı, siyasilerden gelen eleştirilere rağmen aldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious