"Başörtüsü sorunu çözülürse Türkiye daha huzurlu bir döneme girer"

  • Giriş : 24.01.2008 / 14:47:00

Büyük Birlik Partisi(BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, başörtüsü sorununun özgürlük bağlamında çözülmesi durumunda Türkiye'nin daha huzurlu bir döneme gireceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meselenin inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Yazıcıoğlu, "Din ve vicdan özgürlüğünü genişletirseniz laikliği de o kadar rahatlatmış olursunuz. Bunu bir rejim sorunu gibi görmek yerine milletimizin en tabii ve insani inanç hakkı olarak görmek gerekir." dedi.
Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin İstanbul il başkanlığında bir basın açıklaması yaparak başörtüsü sorunu konusunda görüşlerini dile getirdi. Tartışılan başörtüsü konusunda MHP'nin bir teklifi olduğunu hatırlatan Yazıcıoğlu, "Anayasa'nın 10'uncu maddesini değiştirirsek sorun çözülür diyorlar. Ancak bu sorunu çözerken başka yeni sorunlara vermeyecek şekilde halletmemiz lazım. Üniversite öğrencilerine başörtüsü imkanın getirirken diğer taraftan kamu hizmeti verenler kavramını kullanarak daha geniş bir yasak alan oluşturulmamalıdır. Bu bakımdan bu maddeyi mutlaka değiştireceksek yoruma açık muğlak bir kapı bırakılmamalı. Özellikle hizmet alanlar ve verenler gibi bir kavram ortaya konulmamalı. Böyle bir yorum izin verilmemeli." şeklinde konuştu.

BBP olarak bu konuda bir öneri hazırladıklarını belirten Yazıcıoğlu, "Bizim teklifimiz 'Kamusal alanlardan ve kamu hizmetlerinden yararlanmaları konusunda hiçbir gerekçeyle insanlar arasında ayrım yapılamaz, farklı muameleye tabi tutulamaz' şeklinde bir madde koymalıyız. Böylece kamusal alanlardan, kamu hizmetlerinden yararlanma konusunda hiçbir şekilde ayrım yapılamayacaktır." şeklinde konuştu.


-"LAİKLİK KAST SİSTEMİ OLUŞTURMAK DEĞİLDİR"-


Başörtünün üniversitelerde serbest bırakılmasının kutuplaşmaya yol açacağı eleştirilerine tepki gösteren Muhsin Yazıcıoğlu, bu fikrin son derece yanlış, tutarsız ve hiçbir doğru gerekçeye dayanmayan bir düşünce olduğunu söyledi. Yazıcıoğlu, "Siz yasakları koyduğunuz sürece kutuplaşma oluyor zaten. Bu kutuplaşma şimdi yok mu? Reşit olarak tüm haklarını, imkanlarını kullanma hakkı olan bir öğrenciye siz kanunlarımızda yasak olmayan bir kıyafetle okumasına engel oluyorsunuz. Sonra da 'Bu kamplaşma yaratmaz' oluyorsunuz. Bu mümkün mü? Bu kamplaşmadır aslında. Kapının dışında bıraktıklarınız bir kamp oluşturmuyor mu? Birilerine okuma, çalışma hakkı vermiyorsunuz. En temel ve tabii inanç özgürlüğünü kullanma hakkını vermiyorsunuz. Onu dışlayarak evine hapsediyorsunuz. Bu kamplaşma oluşturmuyor ama 'herkes inancına göre giyinsin ve eğitim hakkını kulansın, çalışsın, ülkeye katma değer sağlasın kendi ailesinin geçimine katkı sağlasın' dediğimizde niye kamplaşma oluyormuş? Bu kesinlikle yanlış" ifadelerini kullandı.

"Okusunlar, okuduktan sonra önlerini keseriz" yönündeki düşüncelerin yeni sorunlara yol açacağı uyarısında bulunan BBP Genel Başkanı şunları söyledi: "Bir rejim sorunu olur, laikliği kaldırıp bir kenara koymuş oluruz' gibi düşünceler olabilir. Hayır tam tersine laikliği rahatlatmış oluruz. Laikliği gerçek anlamda yaşatmış oluruz. Laiklik yasakçılık değildir. Laiklik belli inanç gruplarına hayat hakkı tanımamak değildir. Laiklik belli inanç gruplarını farklı bir kategoriye oturtup bir kast sistemi oluşturmak değildir. Laiklik din ve vicdan özgürlüğüdür. Gayet açık ve nettir. Devlet hayatı içerisinde din ve vicdan özgürlüğünü genişletiyorsanız laikliği de o kadar rahatlatmış olurusunuz. Bunu bir rejim sorunu gibi görmek yerine milletimizin en tabii insani, inanç hakkı olarak görmek gerekir."


-"CHP MESELEYE HIRÇINLIKLA YAKLAŞMAMALI"-


Artık bu sorunu tartışacak zamanın olmadığını, çözümünün hayati önem taşıdığını vurgulayan Muhsin Yazıcıoğlu, adımı attıktan sonra geriye dönüşün de olmadığını kaydetti. Yazıcıoğlu, "Yeni bahaneler üretme imkan ve hakları yok. Bu atılan adım geriye alınmadan mutlaka olumlu bir sonuca gitmelidir." dedi.

Bu husustaki düşüncelerini siyasi partilerin genel başkanlarına yazılı bir metin olarak sunacağını söyleyen Yazıcıoğlu, başörtüsünü çözecek adımlara katkıda bulunmaya hazır olduklarını dile getirdi. Teklifin hangi partiden geldiğinin önemli olmadığını söyleyen Yazıcıoğlu, "Önemli olan sorunu çözümüdür. Türk milletinin beklediği budur." şeklinde konuştu.

Bu sürece CHP'nin de olumlu katkı vermesinin Türkiye'nin geleceği bakımından son derece önemli olduğuna dikkat çeken Muhsin Yazıcıoğlu, "CHP meseleye hırçınlıkla, keskin bir yaklaşımla bir rejim sorunu edasıyla bakmaması temennisinde bulunuyorum. CHP halkın taleplerini görmezden gelmemeli. Bu sürece olumlu katkı vermenin yolunu bulmalı. Bu sürece katılmalı, süreçte yer almalı. Rejim sorunu gibi göstermekten vazgeçmelidir. Var olan inkar edilemez bir gerçek olan inanç özgürlüğüne yönelik bu mağduriyetin kaldırılması gerekir. Tüm siyasi partiler katkı sağlamalı." ifadelerini kullandı.

Muhsin Yazıcıoğlu, Ergenekon operasyonu ile ilgili yöneltilen soruları ise yanıtsız bıraktı. Konunun yargıya intikal etmesi gerekçesi ile değinmek istemeyen Yazıcıoğlu, elinde yeterli bilgi ve belge bulunmayan kişilerin konuşmaması gerektiğini dile getirdi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious