Başörtüsü yasağı için yasa teklifi

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

İtalya'da merkez sağa ve merkez sola mensup kadın parlamenterlerin bir bölümü, İtalyan okullarında başörtüsünün yasaklanmasını öngören bir yasa teklifi hazırladılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yasa teklifinde, İtalya'daki okullarda "Müslüman kız öğrencilerin başörtüsüyle başlarını veya yüzlerini, kısmen veya tamamen kapatmalarının yasaklanması" isteniyor.

Yasa teklifi, başörtüsü kullanan öğrencilerin ailelerinin, okul müdürleri ve öğretmenler tarafından yasak konusunda bilgilendirilmelerini; bu ikna görüşmelerinden sonuç alınamaması durumundaysa disiplin mekanizmasının devreye sokulmasını öngörüyor.

Forza İtalya Partisi Milletvekili Chiara Maroni, hazırladıkları yasa teklifinin Müslüman aileleri cezalandırmayı değil, onlarla diyaloğu ve onların toplumla bütünleştirilmelerini amaçladığını söyledi.

Ulusal İttifak Partisi Milletvekili Daniela Santache ise bu türden bir yasa teklifi hazırlama düşüncesinin "İtalya'daki Müslüman kadınlarla diyalog" sonrasında oluştuğunu belirterek, şöyle konuştu: "Hazırladığımız teklif, bir özgürlük önerisidir. Hiçbir kadın zorlamayla başını örtmemeli. Buna ancak kendi özgür iradesiyle karar verebilmeli. Ama bu çocukların başları 12 yaşından itibaren örtüldüğü için ortada özgürlük veya irade söz konusu değil. 'El Magribiyye' adlı bir Arapça dergide geçenlerde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre de, Müslüman kadınların yüzde 85'i başlarını erkeklerden gelen baskı neticesinde örtüyor ve bu da toplumla bütünleşmelerini engelliyor."
Kadın parlamenter, Meclis Başkanı Fausto Bertinotti'yle görüşerek, hazırladıkları teklifin bir an önce yasa tasarısı haline getirilerek gündeme alınmasını isteyeceklerini de kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious