Başörtüsü yasağına tepkiler artıyor

Başörtüsü yasağına tepkiler artıyor.15805
  • Giriş : 24.05.2008 / 19:11:00
  • Güncelleme : 24.05.2008 / 19:12:35

Başörtüsü yasağına karşı, Türkiye'nin pek çok ilinde değişik platformlar tarafından her Cumartesi günü belirli saat ve yerde yapılan protesto eylemi ve basın açıklamaları bu haftada sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SAKARYA

141’inci eylemini yapan Sakarya Başörtüsü Platformu, yargı organlarının muhtıra vermelerini eleştirdi. Açıklamada ayrıca İLKAV’a yönelik kapatma davası ile yazar Nurettin Şirin’e verilen ceza haksızlık olarak değerlendirildi.

Sakarya Başörtüsü Platformu, 141’inci basın açıklamasında Danıştay ve Yargıtay’ın açıklamalarını “27 Nisan muhtırasının ters teptiğini görenler; bu kez yargı organlarını kullanarak yeni muhtıralar veriyor. Bu ittifak; 12 Eylül’ün pekiştirdiği darbeci geleneği, farklı araç ve yöntemlerle yaşatma niyetinin bir ifadesidir” diyerek eleştirdi.

Yüksek yargının “adaletten değil askeri vesayetten yana saf tuttuğu” ifade edilen açıklamada; Kütahya’da kadınların giydikleri yöresel kıyafetlerin tesettüre saldırmak için kullanılması, Açıköğretim sınavlarında başörtüsü yasağı uygulanması ve CHP’li Önder Sav’ın Hac hakkındaki sözleri protesto edildi.

Açıklamada ayrıca, İLKAV’a yönelik kapatma davası ile yazar Nurettin Şirin’e 301. maddeden verilen hapis cezası da hukuk sisteminin ikiyüzlülüğü şeklinde değerlendirildi.

KONYA

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 37. Hafta Basın Açıklaması Kayalı Park Mevkiinde yapıldı. Nahl Sûresi 88- 90. ayetlerinin okunmasıyla başlayan açıklamayı platform adına Ali Eröz yaptı. Eröz, Nene Hatun’un namus ve iffeti için yaptığı izzetli mücadelesinden örnekler verdi.

19 Mayıs programlarında kız çocuklarına giydirilen kıyafetin bir çıplaklık olduğunu, çağdaşlık adına bunların yapılmasının yanlış olduğunu belirten Ali Eröz, "Milli voleybolcumuza yapılan medya baskısının ve bu olayı bahane ederek kaleme alınan yazıların yanlış ve küçük düşürücü olduğunu" söyledi.

Önder Sav’ın medyaya yansıyan sözlerini kınayıp yaptığının küstahlık ve faşizan davranışı olduğunu ifade eden Eröz, Sav'ı özür dilemeye çağırdı. Bildirinin ardından her hafta olduğu gibi protestocular sesiz şekilde dağıldılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious