'Başörtüsü yasağını' savunan Baykal'a şok üstüne şok

'Başörtüsü yasağını' savunan Baykal'a şok üstüne şok.10050
  • Giriş : 04.02.2008 / 01:25:00
  • Güncelleme : 04.02.2008 / 01:23:51

Başörtüsü yasağının sürmesi için çıkışlar yapan Baykal, İzmir'den gelen toplu istifa haberiyle sarsıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin çeşitli kademelerinde görev yapan içlerinde kongre, kurultay, il delegeleri, ilçe yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu 630 kişi partiden topluca istifa etti.

Demokratik Taban Hareketi Platformu adı altında İzmir Yenişehir'deki Hüseyinoğulları Düğün Salonu'nda istifasını açıklayanlara; İl Genel Meclis üyeleri, Narlıdere, Karşıyaka ve Bornova'da bulunan partililer, çok sayıda muhtar ve dernek destek verdi.

İstifaların sadece Konak ile sınırlı kalmayacağını tüm Türkiye'ye yayılacağını belirten 5 bin 600 üyeli Demokratik Taban Hareketi Platformu Başkanı Yalçın Kocabıyık, "CHP'de bugün parti içi kavgalar yaşanıyor. Kendini yönetemeyen parti kayyumlar ile idare edilmeye başlandı. Bağırmakla, korku tünelleri oluşturularak insanlar yıldırılmaya çalışılıyor. Seçimlerin yaklaştığı günlerde kimseye sorulmadan adaylar belirlendi. Kurulan bu düzende demokrasi ortadan kalktı. Deniz Baykal ve arkadaşlarının kurduğu politbüronun yönettiği partide, Başkanı Kemal Karataş'ın baskıları ile bir şeyler yapılabilir ama CHP yerel seçimlerde İzmir'i kaybeder" diye konuştu.

Bu istifa hareketinin İzmir'den bütün Türkiye'ye yayılacağını ifade eden Kocabıyık, Deniz Baykal'a çok yakın milletvekili ve ilçe başkanlarının oluşturacağı bir heyetin imzaları Ankara'ya götüreceğini vurguladı.

Yıllarca Bornova'da çalışmalar yaptığını, partiye emek verdiğini belirten Bornova eski İlçe Başkanı Necati Yıldız ise şöyle dedi: "Çocuklarımın rızkını yedirdim. Bu zamana kadar hep alan değil veren taraf oldum. 80 yıllık mirasın ruhu gidiyor. Geriye cesedi kaldı. CHP'yi yıllar önce akıllı Kemaller yönetiyordu. Parti şimdi akılsız Kemallerin eline geçti. Ayrılanlara önceden kızıyordum şimdi iyi ki gitmişler diyorum."

Baykal'a seslenen Yıldız, "Çocuklarımın hakkını sana yedirdim. Eğer benden önce ölürsen cenazende hakkımı helal etmeyeceğim" dedi.

Yaptığı konuşmada katılanların ayakta alkışladığı platform üyesi Konak eski Belediye Başkanı Ahmet Sarışın da, "Bizim yaptığımızı keşke başkaları da yapsa da içini dökebilse. Bizim yaptığımız sadece demokrasi mücadelesidir. Parti içinde artık genel başkana denilen 'sen bizim babamızsın ne dersen o olur' mantığı ortadan kalkmalıdır. Bu zamana kadar verileni, isteneni bu halk yaptı. Artık önümüze konulan yemeği yemeyecek, menüyü biz seçeceğiz" şeklinde konuştu.

Demokratik Taban Hareketi Karşıyaka Temsilcisi Ahmet Tokdemir ise statükocu ve sırtını elektronik muhtıralara bel bağlar hale geldiği için partiden istifa ettiğini dile getirdi. Aralarında başörtülülerin de bulunduğu istifacılardan bazılarının isimleri şöyle:

"Konak eski İlçe Yöneticisi ve Belediye Meclis üyesi Celal Çiçek, Salih Omurtak Mahalle Delegesi, Sendika Başkanı, Kurultay delegesi Hüseyin Güneş, Cennetçeşme Mahallesi İl Delegesi İlçe yönetim kurulu üyesi Dağıstan Okumuş, Yurtoğlu Mahallesi İl Delegesi Mehmet Kaya, Sevgi Mahallesi Muhtarı ve Kongre Delegesi Abdülkadir Özmen, Küçükada Mahalle Kongre Delegesi Emin Ertunç"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious