Başörtüsü yasağıyla karşılaşanlar ne yapıyor?

Başörtüsü yasağıyla karşılaşanlar ne yapıyor?.27534
  • Giriş : 02.03.2008 / 01:30:00
  • Güncelleme : 02.03.2008 / 01:28:56

Terör örgütünü bitirme çabaları devam ededursun başörtüsü tartışmaları bitmek bilmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

HABER AKTÜEL – “Üniversitelerde başörtüsünün serbest olmasını” sağlayan kanun teklifi kabul edilince üniversitelerle hükümet arasında hararetli atışmalar başladı.

 

Bu tartışmalara “yasayı uygulamayan rektörlere inceleme başlatacağını” söyleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da katılınca ortaya muallak bir durum çıktı:

 

“Üniversitelerde başörtüsü serbest olacak mı?”

 

Rektörler, meclisin kararını uygulamamaya kararlı görünürken hükümet de yasanın uygulanması konusunda oldukça inatçı.

 

Hükümetle üniversiteleri karşı karşıya getiren “başörtüsü serbestliğini” düzenlenen bir anketle okurlarımıza sormuş, onlardan da “serbest bırakılsın” yanıtını alarak kamuoyunu çoğunluk ve azınlık hususunda bilgilendirme vazifesini üstlenmiştik.

 

Okurlarımıza şimdi de “Başörtüsü yasağıyla karşılaşan yakınınızın tepkisi ne oluyor?” sorusunu yönelttik ve 85 bin 635 kişinin görüşlerini aldık.

 

Rektörler, başörtüsü nedeniyle üniversitelere giremeyenlerin sayısının yüzde 1’i geçmediğini savunurken, anketten çıkan sonuç bunun tam tersini gösteriyor.

 

“Başörtüsü yasağıyla karşılaşan yakınınızın tepkisi ne oluyor?” sorusuna cevap veren 31 bin 18 kişi yakınının yapacağı işten vazgeçtiğini belirtiyor. 30 bin 858 kişi yakınlarının başörtüsü serbestliği için mücadele ettiğini vurgularken, 14 bin 225 kişi de saçlarını açtıklarını kaydediyor.

 

Ankette en çarpıcı sonuç da çevresinde başörtüsü mağduru olmadığını belirtenlerin oy oranı oldu. Sadece 9 bin 534 kişi, yani yüzde 11,13’lük bir kısmın yakını bugüne kadar başörtüsü yasağı sebebiyle zor durumda kalmamış.

 

Yaptığı anketlerle kamuoyunu bilinçlendirmeyi vazife kabul eden Haber Aktüel, yeni bir anketle görüşlerinize başvurmaya devam edecek.

 

ANKET SONUCUNA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious