Başörtüsü yasak, başörtüsü karşıtı eylem serbest!

Başörtüsü yasak, başörtüsü karşıtı eylem serbest!.14262
  • Giriş : 27.02.2008 / 00:40:00
  • Güncelleme : 27.02.2008 / 00:38:44

Anayasa değişikliğine rağmen başörtülü öğrencileri derse almayan üniversitelerde, başörtüsü karşıtı eylemler serbestçe gerçekleştiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ), haftalardır bu yöndeki eylemlere ev sahipliği yapıyor. Fakülte çatılarına pankarların açılmasına kadar vardırılan eylemlerin bir benzeri dün gerçekleştirildi. Türkiye Komünist Partisi(TKP), Halkın Kurtuluş Partisi(HKP), Yurtsever Cephe ve Öğrenci Kollektifleri gibi sol grupların organize ettiği eyleme 100 civarında öğrenci katıldı. Yabancı Dil Hazırlık Bölümü'nde toplanan ve kendilerine 'Gericiliğe karşı ODTÜ'lü öğrenciler' adını veren grup, üniversitenin yönetimini de başörtüsüne karşı çıkması için eylemler yapmaya davet etti.

Protestocular, başlarına fes giyip 'türban yetmez fes takın' ifadelerini içeren sloganlar attı ve pankartlar açtı. Öğrenciler daha sonra rektörlüğe doğru yürüyüşe geçti. Grup 'Kadına özgürlük türbanla gelmez', 'ODTÜ uyuma gericiye karşı çık', 'Yalana kanma Sivas'a karşı çık' şeklinde dövizler açtı. Yürüyüş esnasında 'Türban özgürlük değil tutsaklıktır', 'İdare uyuma gericiliğe karşı çık', 'Gericiliğe karşı idare eyleme' şeklinde sloganlar attı. Rektörlüğün önüne gelen grup, alkışlar eşliğinde bazı fakülteleri gezerek diğer öğrencileri de eyleme çağırdı.

ODTÜ yemekhanesi önünde basın açıklamada ise 12 Eylül öncesinin kavga ortamlarını hatırlatan ifadeler yer aldı. Açıklamada, 'Türban Sivas'ta Madımak Oteli'nin yakılmasıyla, Kahramanmaraş ve Çorum katliamlarıyla özdeşleşmiş bir siyasi geleneğin bayrağı haline gelmiştir. Sokaklara çıkacağız. Gericiliğe karşı sokaklara çıkacağız. ' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious