'Başörtüsü zulmü otobüslere kadar indi'

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Başörtüsüne Özgürlük İzmir Platformu üyleri, Konak Meydanı'nda başörtüsü yasağının çözümlenmesi amacıyla eylem düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çeşitli sloganların atıldığı eylemde konuşan platform sözcüsü Sıdıka Çetin, "Başörtüsü yasağı belediye otobüslerine kadar indi. Çağdaş ve demokratik devlet anlayışında, devletle vatandaş arasında bir çeşit sözleşme bulunuyor." dedi.

Başörtüsü yasağının belediye otobüslerine kadar indiğine, çözüm merciininse siyasi irade olduğuna dikkat çeken Çetin, iktidar ve muhalefet partilerinin konuya gereken hassasiyeti göstermediğini söyledi.

"Tek tip düşünce, tek tip kıyafet, tek tip güruhlar" oluşturmak istendiğine dikkat çeken Çetin, ''Tek tip düşünce, tek tip kıyafet, tek tip güruhlar oluşturmaya çalışan egemen güçler, anayasal hakları hiçe sayarak kendi dar görüşleri etrafında keyfi yasaklar icat etmeye, vatandaşlar arasında ayrımcı ve baskıcı tutumları sürdürmeye devam etmektedir. Vatandaşlar hak ve sorumluluklarını yasalar çerçevesinde yerine getirirken devlet de hak ve özgürlükler çerçevesinde yasalar yapmak suretiyle vatandaşının taleplerini karşılamak ve haklarını korumak mecburiyetindedir.'' diye konuştu.

Eylem, "Örtüne örtüne direneceğiz", "Başörtüsüne uzanan eller kırılsın" sloganlarıyla sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious