'Başörtüsünde' en çok fire veren parti

'Başörtüsünde' en çok fire veren parti.15835
  • Giriş : 10.02.2008 / 08:56:00

Başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla ilgili görüşmelerin ikinci turuna 548 milletvekilinden 517'si katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Günlerdir düzenlemeye ilişkin ağır eleştirilerde bulunan 98 kişilik CHP grubundan 15 milletvekili oylamaya katılmadı. CHP'li vekillerin bir bölümü Almanya'da yaşanan yangın faciası nedeniyle bu ülkede bulunuyor. Bazı vekiller ise il kongreleri hazırlığı için seçim bölgelerinde. AK Parti oylamada tek fire verdi. İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi, kalp ameliyatı olduğu için görüşmelere katılamadı. AK Partili TBMM Başkanı Köksal Toptan da oturumu yönettiği için oy veremedi. Almanya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oyunu Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek kullandı. Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e diğer bakan arkadaşları vekalet etti.

DTP'de yine 12 eksik var

MHP, oylamalara firesiz katıldı. İlk tur oylamada 2 eksikle Genel Kurul'da yer alan parti, bu kez Devlet Bahçeli liderliğinde tam kadro hazır bulundu. DSP de fire vermedi. DTP, ilk tur oylamada olduğu gibi yine 12 eksikle oylamalara katıldı. İlk madde oylamasında 'kabul' oylarının beklenenden az çıkması "DTP, boş ve geçersiz oy kullandı" yorumlarına neden oldu. Meclis kulislerinde Anayasa'nın 10. maddesinde değişiklik getiren bu maddenin MHP'nin teklifi olduğu, ayrıca DTP'nin bu maddeyle ilgili verdiği önergenin kabul edilmemesi nedeniyle böyle bir tavır sergilendiği iddia edildi. Ancak DTP'liler tüm oylamalarda 'kabul' oyu kullandıklarını savundu. 5 bağımsız isimden sadece Hakkari Milletvekili Hamit Geylani oylamaya katılmadı. İlk turda bulunmayan Mesut Yılmaz, bu kez oyunu kullandı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras da oylamaya iştirak etti. Baykal, görüşmelerin ardından Almanya'ya gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious