"Başörtüsünde özgürlük" teklifi Meclis'te görüşülüyor

  • Giriş : 01.02.2008 / 09:51:00
  • Güncelleme : 01.02.2008 / 10:00:57

Anayasa değişikliği teklifi, bugün TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa Değişikliği teklifi, bugün TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek.

AK Parti ve MHP'li 348 milletvekilinin imzasıyla Meclis Başkanlığı'na sunulan ve Anayasa'nın, "Kanun önünde eşitlik" başlıklı 10'uncu ve "Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi" başlıklı 42'nci maddelerinde değişiklik içeren teklif, bugün TBMM Anayasa Komisyonu'nda ele alınacak.

Genel Kurul'da görüşülmesi

AK Parti Grup Yönetim Kurulu, teklifin Genel Kurul'da görüşülme takvimini de ele aldı. Buna göre; teklifin görüşmeleri ve ilk tur oylamasının 6 Şubat Çarşamba, ikinci tur oylamasının ise 9 Şubat Cumartesi günü yapılmasına karar verildi. Bu takvim nedeniyle, Genel Kurul'un, 8 Şubat Cuma günü de toplanması benimsendi.

AK Parti, teklifin görüşme takvimiyle ilgili talebini diğer gruplara da iletecek. Takvim, TBMM Danışma Kurulu'na da getirilecek.

En az 330 oy

Anayasa değişiklik teklifi için TBMM Genel Kurulu'nda gizli oylama yapılacak. Teklifin kabul edilebilmesi için en az 330 kabul oyunun çıkması gerekiyor.

Teklifin referandum sınırının üstünde bir oyla kabul edilebilmesi için ise en az 367 oy alması gerekiyor. AKP ve MHP'nin partinin milletvekili sayısı 367'yi geçiyor.

Teklif Cumhurbaşkanı Gül'ün önüne gidecek

Teklif, Genel Kurul'da kabul edildikten sonra onay için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün önüne gidecek. Gül'ün 367'nin üzerinde oyla kabul edilmiş bile olsa, teklifi onaylama, geri gönderme ve referanduma sunma yetkisi bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious