Başörtüsüne 'küresel' destek

Başörtüsüne 'küresel' destek.13614
  • Giriş : 16.02.2008 / 15:25:00

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu tarafından Abdi İpekçi Parkı'nda "başörtüsüne özgürlük" eylemi gerçekleştirildi. Eyleme sosyalist görüşleri ile bilinen Küresel Eylem Grubu Sözcülerinden Canan Şahin'de destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abdi İpekçi Parkı'nda 140. başörtüsü eylemini gerçekleştiren platforma, Memur-Sen, Eğim-Bir-Sen, Adaleti Savunanlar Derneği, Küresel Eylem Grubu tarafından destek verildi. Küresel Eylem Grubu adına eyleme katılan Canan Şahin, küresel bir eylemci olarak herkese adalet ve herkese özgürlük istediklerini söyledi. Şahin, toplumu suni kamplara bölmeyi amaçlayan bu yasağın bir an önce bitmesini istediklerine işaret ederek, "Başörtülü birçok arkadaşımın çeşitli mağduriyetlere uğradığını biliyorum. Üniversite kapılarında onların aşağılayacağı bir muameleye uğramasını kabullenemiyorum. Mezun olduktan sonra başörtülü olduğu için iş bulmada büyük sorunlar yaşayan arkadaşlarım var. Sırf başörtülü diye çeşitli hakaretler gören arkadaşlarımın mağduriyetinin devam etmemesi için bugün buradayım." dedi.

Mahalle baskısı var denilerek başörtülülerin mağduriyetlerinin devam ettirilmesinin istendiğini işaret eden Şahin, "İsteyen istediği gibi giyinsin. Ben kimsenin kılık kıyafetine karışmıyorsam bir başkası da bana karışmasın." diye konuştu.

Üniversiteler de 10 yıl önce başörtülülerle ve başı açıklar arasında hiç bir sorun yaşanmadığını vurgulayan Şahin, konuşmasına şöyle devam etti: "Yasağı devam ettirmek isteyenlere sesleniyorum. Toplumu tanımadan bilmeden aşırı iddialarda bulunmayın. Asıl bu tavırlarınız toplumsal huzursuzluk çıkarıyor. Bu yasaklamalar toplumu başı örtülü başı açıklar diye ikiye bölmekten başka anlam taşımaz." dedi.

Parka toplanan yaklaşık 200 civarındaki eylemci, "Yaşasın başörtüsü direncimiz", "Başörtüsüne özgürlük istiyoruz", "İnanca saygı insanlığa saygı" şeklinde slogan attı ve dövizler taşıdılar.

Eylemde yapılan konuşmalarda ise provokasyona karşı katılımcılar uyarıldı. Eylemde Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da katıldı.

Eylemde yer alan çocuklar ise basının ilgi odağı oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious