Başörtüsüne özgürlük görüşmeleri TBMM'de başladı

Başörtüsüne özgürlük görüşmeleri TBMM'de başladı.36402
  • Giriş : 06.02.2008 / 19:33:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 14:53:10

1 Şubat Cuma günü kabul edilen Anayasa değişikliği teklifi, bugün Genel Kurul'da ele alınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa Değişikliği teklifinin görüşmeleri ve ilk tur oylaması için meclis oturumu başladı.

TBMM Anayasa Komisyonu'nda 1 Şubat Cuma günü kabul edilen Anayasa Değişikliği teklifi, bugün Genel Kurul'da ele alınıyor.

Ayrıntılar Devam Edecek..

20:00 - Üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağının kaldırılmasını öngören ve AK Parti ile MHP'nin birlikte verdiği anayasa değişiklik teklifinin geneli üzerindeki görüşmeler tamamlandı. TBMM'de şu sıralar teklifin maddelerine geçilmesi için gizli oylamaya geçildi.

18:54 - CHP Manisa milletvekili Şahin Mengü konuşma yapıyor.

18:34 - AK Parti adına İstanbul milletvekili Ayşenur Bahçekapılı konuşma yaptı. Bahçekapılı, "Siyaset toplum sorunlarına çözüm üretmek için yapılır. TBMM, halkın sorunlarına çözüm oluşturmada meşru organdır. Burada seçilmiş milletvekilleri olarak sorumluluğumuzun bilincinde olarak bize düşen görevleri yerine getireceğiz. Yıkıcı değil yapıcı bir yaklaşımla hareket edeceğiz" dedi.

18:14 - MHP adına Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal konuşma yaptı. Bal, "MHP, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerini bir arada yaşatan ve yücelten bir anlayışa sahiptir. Biz laiklik ilkesini yaşatma kararlılığı içindeyiz" şeklinde konuştu.

18:07 - Tuğluk konuşmasına, "Bugün M.Kemal'in cumhuriyeti bitmek üzere, ılımlı İslam Cumhuriyeti başlamak üzere... Bu gelişmede CHP'nin de katkısı vardır. Kürt inkarını bu düzeye vardırmasalar bunun önüne geçilebilirdi. Kürt sorunu karşısında ulusalcı tutumları, ısrarlı milliyetçi çizgiyi savunmaları bu hazin sonu getirmiştir. Siyasal İslam ise ülkede devleti ele geçirmiştir. AKP devletleşmiştir. AKP, Türkiye'nin çağdaş kazanımlarını yok etmektedir." sözleriyle devam etti.

18:01 - Başkan Pakdil, Tuğluk'a konuyla ilgili konuşması uyarısında bulundu. DTP'li Hasip Kaplan ise "Hatibe karışmayın" diye seslendi. Pakdil "Bu benim görevim siz de beni uyarıyorsunuz maşallah" diye yanıt verdi.

17:54 - DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk konuşmasına başladı. Tuğluk, "operasyonların ve çatışmaların Kürt sorununda çözüm olmadığını göstermek için düzenlemiş olduğumuz eylemimize katılan halkımızı saygıyla selamlamak istiyorum" dedi.

17:49 - Burhan Kuzu ise "Kem göz sahibine aittir sözünü" geldiği yere iade ettiğini belirterek "Zaten Türkiye bu tür politikacılar yüzünden bu hale geldi" dedi. Kuzu, akademik kariyeriyle ilgili eleştirilere ise şöyle yanıt verdi: Türkiye'de 15 tane Anayasa Hukuku Profesörü var. Bunlardan biri benim. Sorbonne'dan doktoram var ve Dünya'da birçok atıf almış biriyim."

17:45 - Kamer Genç, Kuzu'nun kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle söz istedi. Genç, ülkede birçok profesör olduğunu belirterek Kuzu'nun akademik kariyerini de inceleyeceğini kaydetti.

17:40 - CHP Ankara milletvekili Hakkı Suha Okay, Burhan Kuzu'nun kendisine 'sataştığını' iddia etmesi üzerine oturum başkanından söz aldı ve kısa bir konuşma yaptı.

17:25 - Anayasa Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul milletvekili Burhan Kuzu konuşma yaptı. Kuzu, Okay'ın bu değişikliğin laikliği ortadan kaldırmaya yönelik bir usul saptırması yapıldığı iddiasına cevap verdi.

17:20 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, konuşma yaptı. Çiçek, CHP milletvekili Okay'ın iddialarına cevap verdi.

16:58 - İçli'nin ardından CHP milletvekili Hakkı Suha Okay konuşma yapmak üzere söz aldı. Okay, "Türban düzenlemesi laikliğe ve Cumhuriyet'in değerlerine karşı açılan bir savaştır ve bu durum Türkiye'yi kamplara ayırır. Görüşmeler, Anayasa'ya aykırı bir teklifin görüşülmesidir ve bu teklif Anayasa'ya aykırı ve yok hükmündedir." şeklinde konuştu. Okay, "Üniversitede başı açıklara baskı yapılmayacağının garantisini verebiliyor musunuz?" diye sordu.

16:55 - Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil, konuşma sırasını DSP milletvekili Tayfun İçli'ye verdi. Genel Kurul'a ilk geldiğini ve bu yüzden konuşma sırasının kendinde olması gerektiğini söyleyen İçli, "Eğer buradaya yaptığım davranış şeklimle haddimi aşmışsam başkanlık divanından özür dilerim." dedi. Başkan Pakdil de nezaketinden dolayı İçli'ye teşekkür etti.

16:39 - Meclis'te gergin anlar yaşandı. Teklifin geneli üzerinde yapılacak görüşmelerde kendisinin ilk kişisel söz hakkı talebinde bulunan kişi olduğunu iddia eden Tayfun İçli, Pakdil'in buna rağmen kendisine söz hakkı vermemesini eleştirdi. Nevzat Paldil ise teklifin tümü üzerinde konuşmak için birkaç milletvekilinin aynı anda söz hakkı talebinde bulunduğunu belirterek, bu milletvekilleri arasında kura çekti.

Bunun üzerine Tayfun İçli, öne çıkarak yüksek sesle bağırmaya başladı. Pakdil'in, yerine oturması için yaptığı uyarılara, "Oturmayacağım" diye bağırarak tepki gösteren İçli, Pakdil'in tutumunun yanlış olduğunu, kürsüye çıkarak konuyu anlatmak istediğini söyledi. Pakdil, "Böyle bir usul yok" diyerek söz sırası gelen CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay'ı kürsüye davet etti. Ancak, Tayfun İçli'nin yüksek sesle bağırmaya devam etmesi nedeniyle CHP'li Okay kürsüye çıkamadı.

Nevzat Pakdil'in, "Beni başka müeyyide uygulamak zorunda bırakmayın" uyarısına rağmen Tayfun İçli'nin tepkisini sürdürmesi üzerine Pakdil oturuma 5 dakika ara verdi.

İşte o anlar

IFrame

16:24 - AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, lehte konuşma yaptı. Bozdağ, teklifin Anayasa Mahkemesi'nin denetimi dışında olduğunu örneklerle açıkladı.

16:13 - Genç'in konuşmasından sonra Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil, Genç'i uslübundan dolayı uyardı: Hanımlarımızı incitecek bu üslubu Meclis'e yakıştıramadım.

16:07 - Tunceli bağımsız milletvekili Kamer Genç, aleyhte konuşmak üzere söz aldı. Genç, başörtüsü sorununun çözümü için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşlerinin başörtülerini çıkarması gerektiğini savundu. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın eşlerinden 'karıları' ifadesini kullanan Kamer Genç, tepki çeken konuşmasında, "Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın karıları türbanlarını çıkaracaklar ve diyecekler ki 'vallahi de billahi de bu İslam dininin bir gereği değidir. Biz bunları çıkaralım. Siz de çıkarın bu memlekette bu mesele halolsun' diyecekler" şeklinde konuştu.

15:53 - MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, lehte konuşmak üzere söz aldı. Şandır, "Meclis'in yüzde 60'ının bu teklifinin laikliğe aykırı olduğunu iddia etmek maksadı aşar. Bunu şiddetle reddediyoruz. Biz toplumun içinde yaşanan sorunların çözümü için uğraşıyoruz. 40 yıldır tartışıyoruz. Bir 40 yıl daha mı tartışalım. Eğitim özgürlüğünün engellenmesini nasıl savunabilirsiniz. Laiklikle ilgili hassasiyeti biz de paylaşıyoruz. Anayasanın telif edilmez maddeleri bellidir. Anayasa'nın savunucusu Türk milletidir. MHP laikliğin ve birlik ve beraberliğin teminatıdır. Yapılan teklifin eksik ve yetersiz olduğunu söylemek başka aykırı olduğunu söylemek başkadır. Sorun çözülmesin mi? Niyet okuyarak bu teklif mahkum edilmemeli. Bu kanun teklifi sadece yükseköğretimle sınırlı ve eşit eğitim hakkını savunan bir tekliftir. Başka bir yere çekilmemelidir." şeklinde konuştu.

15:45 - Sav, "Türban tartışmalarıyla Cumhuriyet değerleri yıpratılmaya çalışılıyor. Türbana karşı olmamız dini inancı gereği örtünenlere de karşıyız anlamına gelmez. Teklif anayasaya karşı hile niteliği taşımaktadır." dedi.

15:41 - CHP Ankara Milletvekili Önder Sav, ''teklifin Anayasaya aykırı olduğu'' gerekçesiyle önerge verdi. Bunun üzerinde usul tartışması açıldı. Önerge üzerinde ilk sözü Sav aldı.

15:39 - Başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını içeren düzenlemenin Genel Kurul gündemine alınmasına dair tasarı kabul edildi.

15:35 - CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol aleyhte konuşmak için söz aldı. Anadol, "Dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de zor günler bekliyor. Bizim tartışmamız gereken ekonomik tsunamidir ama biz bunları tartışmıyoruz, biz laikliğin 71. yılında türbanı tartışıyoruz. AKP Grup Başkanvekili, anayasanın 2. maddesine aykırı olmadığını söyledi. Fakat gündem türban falan değil asıl hedef laikliktir." dedi.

15:33 - MHP İzmir milletvekili Oktay Vural lehte konuşmak üzere söz aldı. Vural da teklifin öncelikli olarak görüşülmesinin çok tabii olduğunu, prosedürün Anayasa ve İçtüzükteki düzenlemeye uygun olarak işlediğini söyledi.

15:26 - Aleyhte konuşmak üzere 12 milletvekili söz istedi. Meclis Başkanlığı yaptığı kura çekiminde Kemal Kılıçdaroğlu, Kemal Anadol, Atilla Kart ve Halil Ünlütepe konuşma yapmak üzere belirlendi. Ancak Kılıçdaroğlu konuşma hakkını DSP'li Emrehan Halıcı'ya devretti. Halıcı, "Siyaset türbandan elini çeksin. Her iki tarafta çeksin. Biz sosyal demokrat parti olarak özgürlüklerden yanayız. Ben şahsen örtülü kızlarımızın üniversitede eğitim hakkının engellenmesine karşıyım." dedi.

15:21 - İlk konuşmayı AK Parti adına Grup Başkanvekili Sadullah Ergin yapıyor. Ergin, anayasa değişikliğini görüşmek için toplanan, Meclis gündemi ve çalışma saatlerinin değiştirilmesi ile ilgili, Meclis Genel Kurulu'na hitap etti. Ergin, "Getirilen teklif anayasamızın 5. maddesinin gereğidir. Hiç kimseye inançlarından dolayı farklı muamele yapılamaz. Bu tam da laiklik ilkesinin gereğidir." şeklinde konuştu.

IFrame

15:15 - Genel Kurulda, başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa Değişikliği teklifinin görüşmeleri ve ilk turun bugün, ikinci tur oylamasının ise 9 Şubat Cumartesi günü yapılmasını içeren grup önerisi üzerinde görüşmelere geçildi.

15:06 - AK Parti ve MHP, TBMM Danışma Kurulunun yapılamaması nedeniyle, Genel Kurulun gündem ve çalışma saatlerine ilişkin ortak hazırladıkları grup önerisini getirdi.

15:02 - Genel Kurula ilk gelenler CHP'li milletvekilleri oldu. CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü ile Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, saat 14.20'de salona geldi. Onları MHP ve AK Parti'li bazı milletvekilleri izledi.

15:00 - Genel Kurul, Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil başkanlığında saat   15.00'de toplanarak çalışmalarına başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious