Başörtüsüne özgürlük için 2. tur oylama başlıyor

Başörtüsüne özgürlük için 2. tur oylama başlıyor.36434
  • Giriş : 09.02.2008 / 12:00:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 14:58:50

Üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişiklik teklifinin 2. turu başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağının kaldırılmasını öngören ve AK Parti ile MHP'nin birlikte verdiği Anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur oylaması TBMM Genel Kurulu'nda başladı. Bugünkü oturumu TBMM Başkanı Köksal Toptan yönetiyor.

11:41 - Gizli oylamaya Adana ilinden başlandı. Milletvekilleri oylarını kullanıyor.

11:37 - Meclis Başkanı Toptan oylamayı başlatmak üzere, kuralları tekrarladı.

11:35 - DTP Bitlis milletvekili Hasip Kaplan konuşma yaptı. Kaplan, "Meclis iradesini ve grubumuza 2 milyon oy veren seçmenimizi dışlayıcı anlayışı burada tekrar kınıyorum ve bu gerginlik ortamının baş sorumlusu olan iktidar partisine sesleniyorum, oturun bir daha düşünün, bin defa düşünün. Hiç kimsenin bu ülkeyi laik-antilaik kamplaşmasına getirmeye hakkı yoktur." şeklinde konuştu.

11:33 - TBMM Başkanı Toptan, oturumun ikinci birleşimini açtı.

11:23 - TBMM Başkanı Kamer Genç'i, "Meclis'i böyle provakosyana davet edemezsiniz. Lütfen yerinize oturunuz" diyerek uyardı. Fakat Kamer Genç konuşmaya devam etmek isteyince Toptan oturuma ara verdi.

11:15 - Tunceli bağımsız milletvekili Kamer Genç konuşma yapıyor. Genç, "Anayasa'nın şah damarını kesecek böyle bir teklifin komisyondan bile geçmemesi gerekirdi. Kanla kurulmuş olan bu Cumhuriyet yıkılmaya çalışılırken biz buna seyirci mi kalacağız? Bu bir mücadeledir. Bu laik Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kadırma çabasıdır. Tarih sizi affetmez. Laik Türkiye Cumhuriyeti'ni ilk tur oylamada yoğun bakıma soktunuz, bugün öldüreceksiniz. Muhalefet partilerini harekete geçmeye davet ediyorum. Gelin bu kürsünün etrafında toplanalım. Bu yasayı buradan çıkarmayalım. Bu ülkenin gerçek laikliği savunanları bu iş lafla yapılmaz. Eylemle olur." şeklinde konuştu.

IFrame

11:08 - CHP İzmir milletvekili Canan Arıtman konuşma yaptı. Arıtman, "Ülkemizin Ortadoğu karanlığına çekilmesine asla izin vermeyeceğiz. Milletvekili yeminine sadakat gösterecek tüm vekilerin önünde saygıyla eğiliyorum." dedi.

11:06 - Aralarında CHP Milletvekili Canan Artıman, Nesrin Baytok ve Tunceli bağımsız Milletvekili Kamer Genç'in bulunduğu muhalefet partili vekillerin oylamanın iptaline ilişkin verdiği önergeler Burhan Kuzu'nun Başkanlığı'ndaki Anayasa Komisyonu'na sunuldu. Kuzu verilen tellifleri reddetti.

11:02 - TBMM Başkanı Köksal Toptan oturumu başlattı ve açılış konuşmasını yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious