Başörtüsüne yasak AP gündeminde

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Avrupa Parlamentosu (AP), her yıl hazırladığı ’Türkiye’de kadın hakları’ raporunda ilk kez başörtüsü yasağına yer veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk asıllı Hollandalı parlamenter Emine Bozkurt’un kaleme aldığı ’Türkiye’de Sosyal, İktisadî ve Siyasî Hayatta Kadının Rolü’ başlıklı raporda, başörtüsü yasağından kaynaklanan ayrımcılığın boyutlarının belirlenmesi amacıyla Türk hükümetine çalışma yapması çağrısında bulunuluyor.

Raporu Zaman’a değerlendiren Emine Bozkurt, başörtüsü sorununun hassasiyetini Türkiye’de kadın hakları örgütleriyle iletişim kurduktan sonra anladığını söyledi. Bozkurt geçmişte hazırladığı raporlarda başörtüsü yasağına değinmemiş, yasağın raporda yer alması için getirilen değişiklik önergelerine de karşı çıkmıştı. Daha önce ’Türkiye’nin iç meselesi olduğu ve AB’nin ortak tutumu bulunmadığı’ gerekçesiyle başörtüsü yasağına kadın hakları raporunda yer vermediğini ifade eden Bozkurt, "Türkiye’de kadın hakları ile ilgili sivil toplum örgütleriyle temaslarım arttıkça, başörtüsü yasağından doğan ayrımcılıkla ilgili oldukça fazla şikâyet aldım. Hassasiyetin büyüklüğünü göz önünde bulundurarak, Türk hükümetinden yasağın neden olduğu ayrımcılıkla ilgili ayrıntılı bir değerlendirme talep etmenin uygun olduğuna inandım. Özellikle, iş hayatında ayrımcılık doğrudan cinsiyet ayrımcılığına giriyor. Cinsiyet eşitliği, AB’nin temel sorumluluk alanlarından birisi." dedi. Hollandalı parlamenter, bu meselenin çok hassas olduğunu ve Türkiye’nin kendi içinde çözmesi gerektiğini ifade etti. Bozkurt, AP’nin 2006 Türkiye İlerleme Raporu’nda başörtüsü yasağına yer verildiğini, Yeşiller grubunun rapora giren maddeye destek verdiğini ifade etti. Türkiye’deki gayrimüslim azınlıkların haklarına karşı hassas olan Hıristiyan Demokratların ise rapordaki maddesinin çıkarılması için girişimde bulunacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious