Başörtüsünü çıkarın!

Başörtüsünü çıkarın!.10557
  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Almanya'da tanınan bazı Türkler, ülkede yaşayan Müslüman kadınlara başörtülerini çıkarmaları çağrısında bulundular.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Federal Meclis milletvekilleri Lale Akgün ve Ekin Deligöz ile Liberal Türk-Alman Birliği Onursal Başkanı Mehmet Daimagüler ve kadın hakları savunucusu Seyran Ateş, Bild am Sonntag gazetesinde yaptıkları çağrıda, “başörtüsü takmakla Müslüman olunmadığını” ifade ettiler.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi Akgün, modern İslam bilimcilerinin başörtüsü takmanın zorunlu olmadığını söylediklerini ve başörtüsüz sokağa çıkmanın günah olmadığını belirterek, şu görüşe yer verdi:

“Erkekler ile kadınlar aynı haklara sahiptir. Türk erkeği modern bir kıyafetle dolaşırken, eşinin başörtü takarak uzun bir paltoyla dolaşması yakışmıyor. Toplumumuzun Müslüman kadınlara sinyali şu olmalı: Biz sizleri destekliyoruz. Hiçbir şeyi zorla yapmayın.”

Birlik 90/Yeşiller Partisi üyesi Deligöz ise başörtüsünü “kadınların baskı altında tutulmalarının bir sembolü” olarak gördüğünü ifade ederek, “Müslüman kadınlara çağrıda bulunuyorum: Artık bugüne, Almanya'ya ulaşın. Burada yaşıyorsunuz, başörtülerinizi çıkarın. Erkekler ile aynı vatandaşlık haklarına ve insan haklarına sahip olduğunuzu gösterin” diye konuştu.

Hür Demokrat Parti (FDP) üyesi olan Daimagüler de, Almanya'da yaşayan tüm Müslümanların “bu ülkeye bağlılıklarını göstermelerini” istedi ve “sadece anayasaya değil, Almanların gelenek ve adetlerine de bağlı olunması gerektiğini” kaydetti. Daimagüler, “Kapanan ya da başörtüsü takan her kadın tüm bunlardan kendini bilinçli olarak dışlayıp dışlamamak istediği konusunda iyi düşünmeli” dedi.

Ateş de, başörtüsünün insanların birbirleriyle yaklaşmalarını önlediğini ve siyasi malzeme olarak suistismal edildiğini savunarak, Müslüman kadınların başörtülerini çıkarmaları çağrısında bulundu. Görüşlerine yer verilen başörtülü bazı Müslüman kadınlar ise “hiçbir şekilde başörtülerini çıkarmak istemediklerini” ifade ettiler.

Hamburg kentinde yaşayan Kaya (28) adlı bir anne, “Dinimde önemli olduğu için başörtüsü takıyorum. Ben bu konuda, uyumu teşvik ettiklerini söyleyen politikacıları değil, Allah'ı izliyorum” diye konuştu. Köln Üniversitesi Kliniğinde hasta bakıcılık yapan Fatma (43) adlı bir kadın, “Uyumun bir parça bezle ilgisi yok. Eğer Almanya'da yaşanıyorsa Almanca konuşulmalı. Başörtüsü takıp takmayacağım ise benim bileceğim bir iş. Bu benim hayatım” dedi.
Intisar (43) adlı bir kadınla Hamburg'da tıp öğrenimi gören Jasmin (23) adlı bir genç kız da, uyumun başörtüsüyle olmayacağını, kendilerini başörtüleriyle de topluma uyum sağlamış kişiler olarak gördüklerini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious