'Başörtüsünü çıkarsaydım huzurum kalmazdı'

'Başörtüsünü çıkarsaydım huzurum kalmazdı'.8915
  • Giriş : 07.02.2008 / 07:29:00
  • Güncelleme : 07.02.2008 / 00:35:00

Time, Avrupa'daki başarılı Müslümanlara örnek olarak Hollanda'nın ilk başörtülü avukatını kapak yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'de başörtüsü tartışmaları sürerken Time Dergisi, Avrupa'daki başarılı Müslümanlara örnek olarak Hollanda'nın ilk başörtülü avukatını kapak yaptı.

Amerika'nın ünlü dergisi, son sayısında mercek altına aldığı Avrupalı genç Müslümanlarla ilgili kapak dosyasında Hollanda'nın ilk başörtülü avukatı Famile Arslan'a da geniş yer verdi. Avrupa ülkelerinde ikamet eden Müslümanların birçok alanda yükselişe geçtiği gibi bu kesime ait eğitimli genç sayısının da arttığına dikkat çekilen dosyada, bu duruma örnek olarak ise Hollanda'da avukatlık yapan Famile Arslan veriliyor.

Başörtülü ve yabancı kökenli biri olarak eğitim hayatı boyunca geçirdiği zorlukları ve aşamaları anlatan Famile Arslan'a göre, aslında Müslümanlar için Avrupa'da olumsuz bir ortam olmasına rağmen bunun avantaja çevrilme ihtimali de mevcut. Avrupa'da gündemden düşmeyen yabancı ve Müslümanlarla ilgili dile getirilen eleştiriler konusunda gazetemize değerlendirmede bulunan Arslan, "Ben de hem eğitim hayatımda hem de şimdi başörtülü, Müslüman ve yabancı kökenli olmamdan dolayı kimi zorluk ve önyargılara maruz kalmıyor değilim; ama sürekli bu olumsuzlukları olumluya çevirme gayreti gösteriyorum. Herkese tavsiyem de bu. Bunu yapmak belki zor; ama imkansız değil." dedi.

Avrupa'da veya Hollanda'da başörtülü, yabancı ve Müslüman bir kişinin kariyer yapmasının diğerlerine oranla daha zor olduğuna da değinen Arslan; bu durumun kimi zaman da kendisine yol açıcılık yaptığını dile getirdi. Bundan beş altı yıl önce Hollanda'nın ilk türbanlı avukatı olarak çalışmaya başlamasının birçok insanı motive ettiğini de kaydeden Arslan şöyle konuştu: "Oysa benim yaptığım büyük bir başarı değildi. Çünkü sonuçta Hollanda'da bir avukatsın. Bir özelliğin yok. Kaldı ki kendini bu konuma koyduğun zaman zorlukları dahi olur. Ama başkalarına yol açmak gerektiğine inandığım için bunu yaptım. Zaten olumsuzu olumluya çevirelim derken kastettiğim de bu."

Başörtüsüyle mesleğini icra etmenin kendisine huzur verdiğini dile getiren Arslan, "Başörtümü çıkarsaydım belki de daha fazla başarılı olurdum; ama o zaman da huzurum olmazdı. Yani başörtüm olmasaydı veya çıkarsaydım tüm kapılar bana açılabilirdi; ama sorunlar çözülmezdi. Oysa örtümle işimi yapıyor olmam birçok gence örnek oluyor. Çok şükür benden sonra mesleğini icra edenlerin sayısı arttı." dedi.

Avrupa'da fikir özgürlüğünün yanı sıra çifte standardın da hakim olduğunu belirten Famile Arslan, bu yüzden çoğu ülkede yabancıların hak isteme taleplerinin görmezden gelindiğini söyledi. Arslan, özellikle Hollanda'da Geert Wilders'ın çektiği ve Kur'an-ı Kerim'i karalayan filmle bağlantılı olarak tartışma konusu yapılan Müslümanlar ve İslam dini ile ilgili gelişmeler konusunda ise şunları söyledi: "Fikir özgürlüğü herkes için geçerli olmalı. Wilders söylediği zaman saygı gösterelim tamam; ama yabancı veya Müslümanlarınkine de saygı gösterilmeli. Oysa bu yapılmıyor. Bu konuda çifte standart var. Ama bu olumsuzluğa rağmen birçok başarıya da imza atmıyor değiliz. Bu olumsuzluk bizi ve dolayısıyla dinimizi tanıtmaya vesile olur."

Anayasal çerçevede çözülmek istenen Türkiye'deki başörtüsü yasağına ilişkin değerlendirmede bulunan Famile Arslan, kadınların öğrenim haklarının her ne şekilde olursa olsun engellenmek istenmesinin korkunç bir şey olduğunu dile getirdi. Hollanda'nın da Türkiye gibi laik bir ülke olduğunu; ama buradaki laiklik anlayışının yasaklar üzerine inşa edilmediğini de belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious