Başörtüsüyle gündeme gelmek istemiyor

Başörtüsüyle gündeme gelmek istemiyor.16513
  • Giriş : 24.06.2009 / 14:31:00

Brüksel parlamentosunda yemin ederek görevine başlayan 26 yaşındaki Mahinur Özdemir, "Demokrasi sürecinin işleyişinden dolayı buradayım" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öğrencilik yıllarında kasiyerlik yaptığı aile marketinde AA muhabirinin sorularını cevaplandıran Özdemir, başörtülü olması nedeniyle yemin töreni öncesinde başlayan tartışmaların, Valon Liberal Parti'nin (MR) federal milletvekili Denis Ducarme'nin yaptığı başörtüsü karşıtı açıklamalardan kaynaklandığını anlatarak, "Kendisi benim parlamentomda (Brüksel parlamentosunda) olan birisi değil. MR partisi muhalefete düşünce bir şekilde hınçlarını almak istediler. Bize saldırmak için başörtüsü konusunu gündeme getirdiler. İçlerinde laik ve aşırı sağa yakın insanlar var. Bana karşı harekete geçen de bu şekilde. Geçtiğimiz günlerde de Papayı eleştirmişti. Yarın da belki Yahudileri eleştirir. Bu tür insanlarda saygı ve hoşgörü kalmamış" dedi.

Yemin töreni öncesindeki tartışmaların kendisini korkutmadığını ve "başından itibaren kendine güvendiğini" anlatan Özdemir, "Sorun çıksa dahi bu konularla baş edebilirdim. Ama (en yaşlı milletvekili olarak) oturuma başkanlık eden Antoinette Spaak'tan güvence almıştım. Basına yaptığı açıklamada, böyle bir yasak olmadığı için beni savunacağını söylemişti. Hiçbir şekilde de karşı çıkan olmadı, bende yeminimi ettim" diye konuştu.

Eski Belçika başbakanlarından Paul-Henri Spaak'ın kızı olan ve kadın hareketlerine yaptığı katkıyla tanınan Antoinette Spaak'ın yemin töreninde kendisine karşı tavrının çok olumlu olduğunu belirten Özdemir, tesat kıyafetler içinde olsalar da Brüksel parlamentosunun açılış oturumunda en genç ikinci milletvekili olarak kendisiyle birlikte katip üyelik yapan Flaman Liberal Els Ampe ile iyi bir diyalog kurduklarını ve birlikte çalışma kararı aldıklarını anlattı.

Mahinur Özdemir, Türkiye'de 10 yıl önce milletvekili seçilen Merve Kavakçı'nın başörtüsüyle ilgili yaşananların hatırlatılması üzerine, "Ben yemin töreninde aşırı sağcılardan bile tepki almadım. Avrupa'nın göbeğinde, ön yargıların yoğun olarak yaşandığı bir ülkede demokrasinin ne kadar anlayışlı olduğunu gördüm ve demokrasi sürecinin işleyişinden dolayı ben buradayım. Toplum bana güvenerek oy verdi. Bana güvenerek meclise girmemi sağladı. Bu şekilde olmasından dolayı çok mutluyum, fakat Türkiye'de bu konuda yaşanan olaylar 10 yıl önce gerçekleşmiş. Ben o dönemde fazla takip etmiyordum bu tür konuları, ama daha sonra görüntüleri izlediğimde üzüldüm" dedi.

Belçika'daki başörtüsü karşıtlığının "ön yargılardan kaynaklandığını" belirten Özdemir, başörtüsüyle gündeme gelmek istemediğini ve kendisini çalışmalarıyla ispat edeceğini söyledi.

-BELÇİKA BASINININ YOĞUN İLGİSİ-

Bu arada, Mahinur Özdemir'in başörtülü olarak yemin etmesi Belçika basınında geniş yer buldu.

"Le Soir" gazetesi, birinci sayfasında Özdemir'in başörtüsüyle yemin ettiği an çekilmiş yarım sayfa boyutlu fotoğrafına yer verdi ve "Dünyanın en medyatik yemin töreni" başlığını kullandı.

Gazete, Brüksel parlamentosunun tarihinde böyle bir ilgi görülmediğini, Özdemir'in yoğun alkış topladığını ve oturumların olaysız geçtiğini anlattı ve "Özdemir'in başörtüsü sadece basının ilgi odağı oldu" dedi.

"Le Soir", Özdemir'in, çok kültürlü Brüksel'de, "engel değil, köprü oluşturması" umut ve beklentisinin ön plana çıktığını belirtti.

Gazetede yer verilen yorumlardan birinde, başörtüsüne karşı mücadelenin "siyaseti komik duruma düşüreceği" görüşü savunuldu.

Bir başka yorumda da, kamu sektöründe dini sembollerin yasak olduğu, parlamentonun da bu çerçevede yer aldığı, başörtüsüne izin verilmesinin baskılara boyun eğmek ve kadın özgürlüğünün kısıtlanmasına yol açmak anlamına geldiği, başörtüsünün aşırı dincilerin bir sembolü olduğu ileri sürüldü.

"La Derniere Heure" gazetesi, birinci sayfasından ve fotoğraflı olarak verdiği haberde, "Parlamentodaki ilk başörtülü kadın" başlığını kullanırken, parlamentonun en yaşlı kadın üyesi Antoinette Spaak'ın, "Başörtüsü sorun olacak" görüşünü yansıttı.

Gazete, Liberal Parti'nin, dini sembollerin yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısını gündeme getirmekte olduğunu hatırlattı.

Mahinur Özdemir, bu gazeteye verdiği demeçte, her değişikliğin tepkilere neden olabildiğini, kıyafetinin değil çalışmalarının değerlendirilmesi gerektiğini, zihniyetlerin gelişmesine ve korkuların giderilmesine yardımcı olacağını anlattı.

Muhafazakar "La Libre Belgique" gazetesi de Özdemir'in yemin töreninden ve parlamentoya başörtüsünün sokulmasından sonra tartışmaların ve siyasi girişimlerin devam edeceğini, bu konunun gündemde kalacağını yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*