"Başörtüsüz belge talebi" kararına tepki yağıyor!

  • Giriş : 21.11.2007 / 21:21:00

Yeni verilen kimlik belgelerinde fotoğrafların başörtüsüz olması kararına tepki yağdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Makedonya'da yeni verilen pasaport ve kimlik belgelerinde fotoğrafların başörtüsüz olması konusunda alınan karar üzerine ''İslam-Bilim Kadınları Derneği'', içişleri bakanlığının kararını ''dini ırkçılık'' diye niteledi.

İslam-Bilim Kadınları Derneği Başkanı Mersiha Smailoviç, düzenlediği basın
toplantısında, Makedonya İçişleri Bakanlığını hedef alarak, Emniyet Müdürlüğü pasaport bölümünde Müslüman unsuruna çifte standart uygulandığını söyledi. Makedonya İslam Birliği'nden destek bulan İslam-Bilim Kadınları Derneği Başkanı Smailoviç, bir başörtülü pasaportun örneğini gösterirken, pasaport sahibinin İslam Birliği memuru veya ilahiyat uzmanı olmadığını belirterek, ''Anayasa karşısında eşit haklara sahibiz ve bu hükmün derhal değiştirilmesini istiyoruz'' dedi.

Makedonya İçişleri Bakanlığı sözcüsü İvo Kotevski, Müslüman Kadınlar
Derneğinden gelen sert tepkiye verdiği cevapta, ''Dünya ile Avrupa standartlarına göre vesikalar yapılıyor. Fotoğraflarda güneş gözlüğü, başörtüsü ya da şapkalar kullanıldığı takdirde simada değişiklikler oluyor'' diyerek içişleri bakanlığınını karanının tamamen doğru olduğunu belirtti. İçişleri sözcüsü, ''anayasa mahkemesi konunun ileri aşamasına bakabilir'' de dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious