Basra'daki çatışma sürüyor: 31 ölü

Basra'daki çatışma sürüyor: 31 ölü.10587
  • Giriş : 25.03.2008 / 21:22:00

Irak'ın güneyindeki Basra'da, Şii milisleriyle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısının 31'e yükseldiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Polis ve hastane kaynakları, Irak güçlerinin Basra'yı silahlı gruplardan ''temizleme'' operasyonu başlatmasından sonra radikal Şii din adamı Mukteda Essadr'a bağlı Mehdi Ordusu milisleriyle güvenlik güçleri arasında gün boyu süren çatışmalarda 88 kişinin de yaralandığını bildirdiler.

Başkent Bağdat'ın 550 kilometre kadar güneyindeki Basra, ülkenin dev petrol sanayiinin merkezini oluşturuyor. Kentte istikrar, ülkenin özellikle ekonomik geleceği ve kente yapılacak yatırımlar bakımından önem taşıyor.

Bağdat hükümeti, Irak'ın ikinci büyük kentinde devlet otoritesini yeniden tesis etmek amacıyla sabahın erken saatlerinde operasyona girişmişti.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki de operasyona nezaret etmek için kente gelmişti. El Maliki, hükümetin Basra'da asayiş ve güvenliği sağlayarak devletin otoritesini yeniden tesis edeceklerini belirterek, önceki gün operasyon sinyali vermişti.

Basra, İngiliz güçlerinin aralık ayı ortasında çekilmesinden bu yana Şii grupları arasında egemenlik mücadelesine sahne oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious