Başsavcı: Cinayet 'çete' işi

Başsavcı: Cinayet 'çete' işi.10519
  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Hrant Dink cinayeti soruşturması ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin cinayetin bir çete işi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi olayına ilişkin adliyeye sevk edilen Ogün Samast ile Yasin Hayal'in de aralarında bulunduğu 5 kişinin tutuklandığını belirterek, ''Şüphelilere isnat edilen suçların vasıf ve mahiyetinden de anlaşılacağı üzere, sanıkların cürüm işlemek için silahlı bir teşekkül oluşturdukları sonucu çıkmaktadır'' dedi.

Başsavcı Engin, İstanbul Adliyesinin Beşiktaş'taki yerleşkesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Hrant Dink cinayeti soruşturmasının gelinen safhasında, Samsun ve Trabzon'da yakalanarak gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirilen şüphelilerin bugünkü tarih itibariyle yasada ön görülen azami gözaltı sürelerinin dolduğunu ve savcılığa sevk edildiklerini söyledi.

Görevli savcılarca alınan ifadeleri ve mahkemedeki sorgularından sonra 5 sanığın tutuklandığını belirten Başsavcı Engin, bu sanıklardan Ogün Samast'ın, olayın asli faili olup, ''cürüm işlemek için oluşturulmuş silahlı suç örgütü üyesi olmak'', ''taammüden adam öldürmek'' ve ''6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet'' suçlarından, diğer şüpheliler Yasin Hayal, Ahmet İskender, Ersin Yolcu ve Zeynel Abidin Yavuz'un ise ''cürüm işlemek için silahlı suç örgütü oluşturmak'', ''taammüden adam öldürmeye azmettirmek'' ve ''6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet'' suçlarından tutuklandıklarını kaydetti.

-''SİLAHLI TEŞEKKÜL OLUŞTURMUŞLAR''-

''Şüphelilere isnat edilen bu suçların vasıf ve mahiyetinden de anlaşılacağı üzere, sanıkların cürüm işlemek için silahlı bir teşekkül oluşturdukları sonucu çıkmaktadır'' diyen Başsavcı Engin, soruşturma dosyasının bugünkü safhasında bu suçların oluştuğuna dair belge ve deliller bulunduğunu bildirdi.

Başsavcı Engin, şu safhada sanıkların tutuklanmış olmalarının, hemen, kısa bir süre sonra dava açılacağı anlamında olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi: ''Şüpheliler, yasal gözaltı süreleri dolmuş olması sebebiyle bugün adliyemize getirilmiş ve bugünkü işlemler yapılmıştır. Savcılarımız, bu örgütlenmede başka kişi veya kurumların bulunup bulunmadığı, siyasi, ideolojik veya bölücü terör örgütleriyle bir ilişkinin mevcut olup olmadığı, hatta bu teşekkülü kullanan veya yönlendiren başka örgütler bulunup bulunmadığı hususlarını, soruşturmayı genişleterek soruşturacak ve araştıracaklardır.''

Görevli savcıların, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün ilgili şubeleriyle birlikte büyük bir gayret ve özveriyle çalıştığını kaydeden Başsavcı Engin, ayrıca Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Müdürlüğü ile de sürekli irtibat sağlanarak ve hatta gerektiğinde oraya İstanbul Emniyet Müdürlüğünün ekiplerini de göndermek suretiyle tahkikatı o bölgelere de teşmil ederek, her
türlü belge ve delil araştırılmak ve değerlendirilmek suretiyle tahkikatın genişletilerek sürdürüleceğini bildirdi.

-GİZLİLİK KARARI-

Tahkikatın sonuçlanması sonrasında kamuoyunun bilgilendirileceğini de anlatan Başsavcı Engin, gazetecilerin, ''Ogün Samast ile Yasin Hayal'in suçlarını kabul edip etmedikleri'' yönündeki sorusuna, ''Soruşturmanın mahiyeti itibariyle dosya üzerinde mahkemenin gizlilik kararı vardır. Sizin sorduğunuz husus, mevzu soruşturmanın esasına ve ayrıntılarına taalluk eden bir husustur. Bu ayrıntı ve detaylar hususunda şu aşamada daha başka bir şey söylemek imkanı yoktur'' yanıtını verdi.

Başsavcı Engin, yeni gözaltı olup olmadığı yönündeki soruya da ''Şu anda 2 kişi daha gözaltında. Bunların gözaltı süreleri de dolduğu zaman bugünkü işlemler yapılacaktır. Hatta yukarıda ifade ettiğim gibi soruşturma sürecinde başka gözaltılar da olabilecektir'' dedi.
''Olayda örgüt bağlantısı olup olmadığı'' yönündeki soruya, ''Cürüm işlemek için oluşturulmuş teşekkülün mensuplarıdır bunlar'' yanıtını veren Başsavcı Engin, bir başka soru üzerine de ''TCK'nın 220. maddesindeki bir örgütlenme mevzu bahis'' şeklinde konuştu.

Başsavcı Engin, basın mensuplarına da teşekkür etti.
Öte yandan, mahkemece tutuklandıktan sonra adliyeden çıkarılan Yasin Hayal, gazetecilerin, bir şey söyleyip söylemeyeceğini sorması üzerine, ''Vatan sağ olsun. Çok huzurluyum'' dedi.

Hayal'in de aralarında bulunduğu 4 kişi, daha sonra geniş güvenlik önlemleri atında adliyeden çıkartılıp, bir polis midibüsüne bindirilerek ceza evine gönderildi.

Olayla ilgili gözaltına alınan Ogün Samast, daha önce tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious