Başsavcı: 'Samast cinayeti itiraf etti'

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, yakalanan katil zanlısı Ogün Samast’ın Hrant Dink cinayetini kendisinin işlediğini itiraf ettiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Yusuf Ziya Yılmaz Şehirler Arası Otobüs Terminali’nde yakalanan Ogün Samast, emniyetteki sorgusunun tamamlanmasının ardından helikopter ile İstanbul’a götürülecek.

Metro Turizm Seyehat Şirketi’ne ait 34 JAZ 53 plakalı İstanbul ile Samsun’a gelen Ermeni gazetecinin katilinin yolculuk boyunca kendisini şöför ve yolculardan gizlediği öğrenildi. Trabzon’a ailesinin yanına gitmek için otobüse Harem’den binen Samast, 21 numaralı koltukta seyehat etti. Otobüsün yolcu indirmek için Yusuf Ziya Yılmaz Şehirler Arası Otobüs Terminali’nde girmesi üzerine Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekipleri ile İl Jandarma Komutanlığı Ekipleri, operasyonu başlattı. Kimliği belirlenen zanlının seyehat etiği otobüse doğru yaklaşan Jandarma ekiplerini gören Samast’ın koltukların arasına sıkışıp gizlenmeye çalıştığı belirtildi.

Yakalanıp otobüsten indirilerek otogardaki jandarma noktasına götürülen katil zanlısının ilk sorgusu burada yapıldı. Sorgunun ardından polis ekiplerine teslim edilen Ogun Samast, Samsun Emniyet Müdürlüğü’nde suçunu itiraf etti. Zanlı’nın itirafını ise Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar açıkladı. Gökçınar, gazetecilerin sorularını ise yanıtsız bıraktı. Zanlının emniyetteki sorgusunun tamamlanmasının ardından 6 kişi ile birlikte özel harekat şubesine ait akrep isimli araçla Samsun-Çarşamba Havaalanı’na götürülecek. Burada hazır bekletilecek olan helikopter ile zanlı İstanbul’a götürülecek.

Zanlının fotoğrafının yayınlanmasının ardından yapılan ihbarları değerlendiren emniyet güçlerinin operasyonu ile ele geçirilen katil zanlısının Trabzon nüfusuna kayıtlı belirlendi. Trabzon’da yapılan operasyonda Ogün Samast’ın babası ve 1.5 yıl önce bir restoran zincirinin Trabzon’daki şubesine düzenlenen saldırıda adı geçen yakın arkadaşı gözaltına alınmıştı.

Hrant Dink’in birinci derecede katil zanlısı olduğu öne sürülen Ogün Samast’ın, son 15 günlük süre içinde özel bir havayolu şirketiyle Trabzon-İstanbul arasında 5 seyahat gerçekleştirdiği tespit edildi. Katil zanlısı Ogün Samast’ın babası Ahmet Samast’ın Trabzon’un Ferizli belde belediyesinde geçici işçi olarak çalıştığı öğrenildi. Ogün Samast’ın ise Trabzon Ahmet Canbalı Lisesi’nde öğrenci olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili Samsun Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, her hangi bir açıklama yapmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious