Başsavcı Yalçınkaya eleştirilere karşı harekete geçti

Başsavcı Yalçınkaya eleştirilere karşı harekete geçti.11914
  • Giriş : 02.04.2008 / 18:40:00
  • Güncelleme : 02.04.2008 / 18:44:27

Başsavcılık, 'eleştiri sınırını aşan' söz ve yazılar hakkında yargıya başvurulacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası'nın verdiği yetki ve görev çerçevesinde Başsavcılık tarafından Anayasa Mahkemesi'nde açılan siyasi partilerin kapatılması davaları ile ilgili olarak bugüne kadar yargı sürecini etkilememek amacıyla hiçbir açıklama ve beyanda bulunulmadığı belirtildi.

Açıklamada, "Siyasi partiler hakkında açılan kapatma davaları nedeniyle eleştiri sınırı dışında kalan, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve tehdit içeren veya yargılama sürecini etkileme niteliğinde bulunan söz ve yazılar ile ilgili olarak adli yargı mercilerince gerekli yasal işlemlerin yapılacağı ise muhakkaktır" denildi.

Yargılama süresince de bu hususa özen gösterileceği vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

"Bu bağlamda bazı yazılı ve görsel basında yukarıda açıklanan davaların içeriğini daraltan veya genişleten bir biçimde Cumhuriyet Başsavcılığımıza izafeten yapılan haberler ile bu haberlere dayalı yorumlar Başsavcılığımızca kabul görmemektedir. Siyasi partiler hakkında açılan kapatma davaları nedeniyle eleştiri sınırı dışında kalan, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve tehdit içeren veya yargılama sürecini etkileme niteliğinde bulunan söz ve yazılar ile ilgili olarak adli yargı mercilerince gerekli yasal işlemlerin yapılacağı ise muhakkaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

İddianame kabul edilmişti

Anayasa Mahkemesi 31 Mart'ta AK Parti'nin kapatılması istemini içeren iddianamenin Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oybirliğiyle, Abdullah Gül yönünden de kabulüne oy çokluğuyla karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious