Başsavcı Yalçınkaya'dan Arınç'a ağır suçlama!

Başsavcı Yalçınkaya'dan Arınç'a ağır suçlama!.9444
  • Giriş : 04.07.2008 / 05:42:00
  • Güncelleme : 04.07.2008 / 00:06:43

AK Parti'ye açılan kapatma davasında sözlü savunma veren Yalçınkaya'dan, Arınç'a çok ağır suçlama.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yalçınkaya, 16 sayfalık sözlü açıklamasında eski TBMM Başkanı Arınç’ın kendisi için söylediği ‘Ölüm en büyük gerçek’ sözlerinin, ‘Danıştay saldırısı gözetildiğinde şiddet çağrısı niteliğinde’ olduğunu vurguladı

Yalçınkaya, Sivas’taki biçki dikiş kursunun mezuniyet törenine öğrencilerin türbanlı ve tek tip üniformayla katılmasını ve Sivas’ta türbanlı öğrencilere ödül verilmesini partinin eylemlerini sürdürdüğüne kanıt gösterdi.

AKP’nin kapatılması istemiyle açılan davada, Anayasa Mahkemesi’ne sözlü açıklama yapan Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın kendisi hakkında söylediği “Ölüm en büyük gerçek” sözlerinin de Danıştay saldırısı gözetildiğinde şiddet çağrısı niteliğinde olduğunu vurguladı.

Marmara depreminden sonra açılan “7.4 yetmedi mi?” pankartı ile bir TV programında “Atatürk’ü değil Humeyni’yi sevdiğini söyleyen” Nuray Bezirgan adlı kadının sözlerini örnek gösteren Yalçınkaya, türbana yönelik mücadelenin yeşil devrimin sancağı olması nedeniyle verildiğini kaydetti.
Yalçınkaya 16 sayfalık sözlü açıklamasında önceki iddialarını tekrarladı.
Yalçınkaya, tüm sermayesi riya ve takiye olan partinin öfkesinin, cumhuriyet kurumlarının, amansız saldırılara yalnızca hukuka dayanarak karşı koymasından dolayı arttığını savundu.

Kendilerine demokrat

5 aşamalı bir plan dahilinde toplumu İslami bir yapıya dönüştürmeyi amaçladığını söylediği AKP için, “Kendilerine demokrat” ifadesini kullanan Yalçınkaya, partinin temin ettiği medya gücünün desteğiyle her türlü olumsuzluğun suçunu laik cumhuriyete yıktığını, “statükocu, laikçi, indirgemeci, siyasi dinozor” gibi kavramlar kullanarak laikliğin içini boşaltmaya çalıştığını ifade etti. Bu amaçla, cumhuriyetin koruyucusu bütün kurumların “darbeci” diye karalanıp etkinliklerinin yok edilmeye çalışıldığını kaydetti.

Gerekçesi ne?

Yalçınkaya, toplumun geriye doğru evrildiğini belirterek, “Yüz öğrenciden sadece birinin sorunu olduğu kanıtlanmış olan türban, son 6 yılın en önemli sorunu olarak sunulabilmiştir. Partinin, temel sorunlar dururken simge olduğuna kuşku bulunmayan türban konusunda ısrarlı çabalarının gerekçesi ne olabilir?” diye konuştu.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious